Události

2. červenec 2018

48 minut

2. červenec 2018

Obsah dílu

Spory v německé koalici o migraci — Jednání o migraci — Schůzka špiček německé koalice — Nový ministr chce oznámit plánované změny v důchodech — Evropská komise zahájila řízení s Polskem kvůli reformě justice — Spory o přijímání lodí s uprchlíky — Zemřela Dagmar Burešová — Záchrana pohřešovaných dětí v Thajsku — V Dolních Břežanech zprovoznili nový laser — Otrava vodou v Karlových Varech — Otrava vodou v Karlových Varech — Státní rozpočet v červnu — Uzavřené ubytovny v Ústí nad Labem — Problémy s pozemky ve Vrběticích — Snadnější transplantace kostní dřeně — V Česku naplno začaly opravy silnic — Dopravní komplikace v okolí Prahy — Novinky ve vydávání dokladů — Zájem o vyřízení dokladů — Nesrovnalosti i v druhé diplomové práci ministryně Taťány Malé — Filmový festival v Karlových Varech — Výbuch v továrně v Jablůnce — Slovensko dál váhá nad modernizací letectva — Nové povinnosti u veřejných zakázek — Nový mexický prezident — Ruští fanoušci slavili postup fotbalistů do čtvrtfinále — Ochlazování mostu v Chicagu — Barokní open-air opera

Části dílu

00:34
Spory v německé koalici o migraci
  Jen několik desítek hodin trvala euforie z dohody o migraci na evropském summitu. Některé spory nechala otevřené a v Německu se tím ještě prohloubil konflikt mezi kancléřkou a vedením bavorské CSU.
  01:13
  Jednání o migraci
   Angela Merkelová a zástupci CSU v těchto chvílích znovu jednají. Téma se dotýká i Česka. Křesťansko-sociální unie požaduje okamžité vracení migrantů, kteří se jako žadatelé o azyl zaregistrovali v jiné zemi. Kancléřka slíbila najít evropské řešení.
   03:30
   Schůzka špiček německé koalice
    Živý vstup Václava Černohorského, zahraničního zpravodaje ČT v Německu.
    07:40
    Nový ministr chce oznámit plánované změny v důchodech
     Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál hodlá do dvou týdnů oznámit změny, které chystá v oblasti penzí. Zatím vybírá odborníky do pracovních skupin - zřídí i novou důchodovou komisi.
     10:32
     Evropská komise zahájila řízení s Polskem kvůli reformě justice
      Evropská komise oficiálně zahájila řízení s Polskem. Kontroverzní novela zákona o nejvyšším soudu podle ní posiluje vliv politiků a ohrožuje nezávislost justice.
      11:21
      Spory o přijímání lodí s uprchlíky
       Ve Středozemí se vede právní i slovní bitva: mezi Itálií a Maltou na jedné straně a humanitárními organizacemi na druhé.
       13:32
       Zemřela Dagmar Burešová
        Zemřela Dagmar Burešová - v 88 letech po dlouhé nemoci. Kolegové mluví o první polistopadové ministryni spravedlnosti jako o mimořádně statečné osobnosti. Za normalizace obhajovala odpůrce režimu - zastupovala i matku Jana Palacha.
        15:55
        Záchrana pohřešovaných dětí v Thajsku
         Po devíti dnech nejistoty a naděje - thajští záchranáři objevili v jeskynním komplexu dvanáct pohřešovaných chlapců z fotbalového týmu a jejich trenéra.
         16:32
         V Dolních Břežanech zprovoznili nový laser
          Laser s nejvyšším průměrným výkonem na světě spustili vědci v centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. Má pomoct v základním i aplikovaném výzkumu - třeba i s bojem proti rakovině.
          18:20
          Otrava vodou v Karlových Varech
           Asi 40 lidí se na filmovém festivalu v Karlových Varech přiotrávilo pravděpodobně užitkovou vodou.
           20:05
           Otrava vodou v Karlových Varech
            Živý vstup redaktora Marka Štětiny z Karlových Varů.
            21:44
            Státní rozpočet v červnu
             Státní rozpočet vykázal koncem června bezmála šestimiliardový schodek - proti stejnému období loni je výsledek horší o 10 a půl miliardy; ještě o rok dřív byla suma v pololetí na 40 miliardách.
             22:54
             Uzavřené ubytovny v Ústí nad Labem
              Po uzavření dvou ústeckých ubytoven zůstává v provizoriu - ve školní tělocvičně v Předlicích - ještě 24 lidí, z toho 12 dětí.
              23:30
              Problémy s pozemky ve Vrběticích
               Rozpaky ve Vrběticích na Zlínsku. 120 majitelů může po bezmála 4 letech od výbuchu muničních skladů znovu vstoupit na své pozemky, užívat je ale nemohou. Přitom potřebují vytěžit kůrovcové dřevo nebo pokosit pastviny.
               25:35
               Snadnější transplantace kostní dřeně
                Najít pro transplantaci kostní dřeně dárce s absolutní shodou přestává být nutností. Jsou to právě 3 roky, co českým lékařům stačí k úspěchu shoda poloviční - a takových zákroků je teď až 40 procent z celkových 700 ročně. Nadějí jsou většinou příbuzní.
                27:45
                V Česku naplno začaly opravy silnic
                 Desítky uzavírek, objízdné trasy a omezení provozu. Dopravu prvního prázdninového týdne tradičně provázejí opravy silnic. Na dopravní komplikace dnes narazili řidiči také na několika dalších místech v Česku.
                 30:44
                 Dopravní komplikace v okolí Prahy
                  Asi nejhorší místo české silniční sítě bylo dneska ale jinde - na dálničním okruhu okolo Prahy. Dopoledne tam doprava na několika místech zkolabovala - a směrem od Brna na Plzeň to vydrželo až do večera.
                  32:20
                  Novinky ve vydávání dokladů
                   Zatímco opravy silnic mohou o prázdninách řidiče na cestě zdržet, vyřízení dokladů by měli mít od července naopak rychlejší.
                   33:27
                   Zájem o vyřízení dokladů
                    Zapojení do nového systému dnes větší problémy úředníkům nedělalo. Přesto žadatelé na odborech, které vyřizují řidičská oprávnění i občanské průkazy, strávili desítky minut čekáním. Dobu dovolených totiž využily k návštěvě úřadů tisíce lidí.
                    35:47
                    Nesrovnalosti i v druhé diplomové práci ministryně Taťány Malé
                     Ministryně spravedlnosti Taťána Malá čelí podezření z plagiátorství u své diplomové práce z Panevropské vysoké školy v Bratislavě a nesrovnalosti se objevily i u její druhého textu.
                     36:40
                     Filmový festival v Karlových Varech
                      Živý vstup Kateřiny Bílkové z Karlových Varů.
                      39:08
                      Výbuch v továrně v Jablůnce
                       Dva lidi zranil výbuch v průmyslovém závodě v Jablůnce na Vsetínsku. Vyrábějí se tam pyropatrony do airbagů. Exploze poškodila i konstrukci budovy - část se jí zřítila. Stav objektu bude muset posoudit statik. Příčinu nehody hledá policie.
                       39:27
                       Slovensko dál váhá nad modernizací letectva
                        Slovensko dál váhá s modernizací nadzvukového letectva. Rozhodnutí o investici v přepočtu za 40 miliard korun mělo padnout do konce června, ale nepadlo.
                        41:58
                        Nové povinnosti u veřejných zakázek
                         Ministerstva a další státní úřady musejí od července zadávat velké veřejné zakázky přes Národní elektronický nástroj. U menších tendrů nastane tato povinnost za 3 měsíce.
                         42:44
                         Nový mexický prezident
                          Mexiko bude mít po desítkách let levicového prezidenta. Volby přesvědčivě vyhrál bývalý starosta hlavního města López Obrador.
                          43:18
                          Ruští fanoušci slavili postup fotbalistů do čtvrtfinále
                           Ať žije ruský fotbal, sláva našim hrdinům – skandovali fanoušci pořadatelské země po vítězném zápase se Španělskem.
                           45:05
                           Ochlazování mostu v Chicagu
                            Neobvyklá podívaná v americkém Chicagu - hasiči tam proudem vody museli chladit 100 let starý sklopný most. Jeho konstrukce se vedrem začala nadměrně roztahovat a hrozilo, že se části zaklíní do sebe a nepůjdou zvednout.
                            45:25
                            Barokní open-air opera
                             Opera jako dílo tří různých autorů. Nezvyklé by to bylo i dnes - teď ale mluvíme o začátku 18. století. Barokní kus Muzio Scevola se v novodobé historii nikdy neuváděl celý.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             3. červenec 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Headlines — Žádost o vstup do NATO — Válka na Ukrajině — Evakuace vojáků z Azovstalu — Boje na Ukrajině — Ruské pochyby o postupu na Ukrajině — Ruská armáda znovu zaútočila na Sýrii — Sněmovna jedná o státním rozpočtu — Mimořádné jednání vlády — Uprchlíci v Praze — Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu — PPF a Home Credit oznámily dohodu o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku — Nová koncertní síň Vltavská filharmonie — Na Ukrajině nalezli tělo českého občana — Výroba baterií pro elektromobily — Elektronický očkovací průkaz — Zemřel Herec Josef Abrhám — Vzpomínka na Josefa Abrháma — První a poslední role Josefa Abrháma — Mimořádný program ČT — RWE zahájila prodej českých zásobníků plynu — Rakouský kancléř v Česku — Vodíkové vlaky na českých železnicích — Končí příjem žádostí o covidové kompenzace — Zmírnění sankcí vůči Kubě — Dodávky německých zbraní na Ukrajinu — Tragická nehoda na D1 u Prahy — Nová větrná elektrárna u Břežan na Znojemsku — Demolice mostu v Brně — Kroužkování sokolích mláďat — 75. ročník nejslavnějšího filmového festivalu v Cannes

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             17. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra úterý 17. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             16. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám