Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Střelba na floridské škole

Spojené státy zažily jeden z deseti nejhorších útoků střelce proti civilistům v dějinách. Vrah na střední škole v Parklandu zabil nejméně sedmnáct lidí.

Trumpova reakce na střelbu

Soustrast pozůstalým okamžitě vyjádřili nejvyšší američtí politici včetně prezidenta Donalda Trumpa, který čin odsoudil. Před necelými dvěma hodinami vystoupil šéf Bílého domu s mimořádným poselstvím k národu.

Kdo vraždil na floridské škole

V případě floridské školy úřady neštěstí zabránit nedokázaly. Vedení ústavu si přitom na studenta s psychickými problémy dávalo pozor. A FBI potvrdila, že jí jméno vraha loni uživatelé internetových platforem nahlásili.

Profil střelce z Floridy

Postupně se objevují detaily o hlavním podezřelém. Zadrženého Nikolase Cruze vychovávali adoptivní rodiče, ale oba zemřeli – matka nedávno, loni v listopadu. Poslední tři měsíce žil v domě rodičů svého kamaráda.

USA po další tragické střelbě

Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.

Schválené zákony v Senátu

Po delší přestávce a čekání na předlohy ze sněmovny dnes znovu zasedl Senát. Odsouhlasil třeba odklad sankcí vůči lékařům, kteří budou místo elektronických receptů předepisovat dál ty standardní.

Rezignace senátora Františka Čuby

Už za pár dní ale bude senátorů znovu jen 80. František Čuba oznámil rezignaci. Dopisem. Kolegům ho přečetl Ivo Valenta.

Rezignace senátora Františka Čuby

Živý vstup redaktorky Kateřiny Jirovské.

Pojistné smlouvy v ohrožení

Stovky tisíc smluv o investičním životním pojištění můžou být neplatné. Finanční arbitr teď, po čtyřech letech šetření, rozhodl o jedné – u České pojišťovny: vytkl jí toho víc, třeba že klientovi neoprávněně strhávala poplatky.

Plány Severoatlantické aliance

Severoatlantická aliance plánuje novou mírovou misi v Iráku, do které by se mělo zapojit i Česko. Ministři obrany NATO v Bruselu předběžně souhlasili s vysláním jednotek, které budou pouze cvičit iráckou armádu.

Kontakty šéfa britských labouristů a StB

Československá komunistická tajná policie – tedy Státní bezpečnost – v centru britské politiky. Šéf opozice Jeremy Corbyn se v osmdesátých letech nejméně čtyřikrát setkal s československým špionem.

Nový prezident JAR

Jihoafrická republika má nového prezidenta. Cyril Ramaposa vystřídal Jacoba Zumu, kterého vládnoucí strana Africký národní kongres donutila odstoupit kvůli korupčním skandálům.

Budoucnost skokanského areálu ve Frenštátě

Živý vstup redaktorky Pavly Daňkové.

Ocenění pro záchranáře u pražského požáru

Zásah hasičů, policistů a záchranářů při požáru pražského hotelu v Náplavní ulici ocenila starostka městské části Prahy 2. Osobně poděkovala všem, kteří na místě v noci zasahovali.

Přetížený vozík na silnici v Ostravě

Neobvyklá podívaná se naskytla řidičům i policistům v Ostravě. Dvaatřicetiletý cizinec vezl na přívěsu malé nákladní auto, a tak překročil povolenou nosnost o celou jednu tunu.

Nové sošky Českého lva

Český lev potřetí mění podobu – skleněný kužel teď nahradí šelma na podstavci. Výroba se vrací do nižborské sklárny. Nové ceny udělí akademici nejlepším tuzemským filmům v přímém přenosu ČT 10. března.

Spor o platy českých řidičů v zahraničí

Podle ministra dopravy v demisi Dana Ťoka hrozí českým nákladním dopravcům ztráta zakázek na klíčovém německém trhu.

Testování unikátního bazénu

Unikát mezi bazény ve střední Evropě testují ve Vysokém Mýtě. Jeho hloubka se může měnit během několika minut – díky jedinečnému mechanismu umělého zvedacího dna, které vodu dokáže propouštět.

Stížnosti na volby u soudu

Nejvyšší správní soud dnes zamítl první ze stížností na kampaň vítěze prezidentských voleb. Byť se slogan z tohoto billboardu mohl někomu zdát zavádějící či nepravdivý, zákon neporušil.

Obviněný policista

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila jednoho ze dvou policistů, kteří vloni v září na křižovatce v Plzni agresivně zakročili proti řidiči z Karlovarska, který na jejich vůz zablikal.

Otravy léky

Aktuální chřipková epidemie přináší ještě jedno riziko kromě onemocnění samotného – a to je intoxikace medikamenty. Pokud se lidé řídí doporučením lékařů, nemělo by se nic stát.

Epidemie chřipky pokračuje

Nejvíc lidí s akutním respiračním onemocněním včetně chřipky je hlášených z Libereckého kraje. Stále víc nemocných je ale teď i v kraji Ústeckém. Počet lidí s chřipkou tam v minulém týdnu stoupl o 80 %. Nejvíc v okresech Litoměřice a Chomutov.

Očkování proti chřipce

Před chřipkou může ochránit očkování. Ale ne stoprocentně. V letošní sezoně převládá chřipka typu B – šíří se převážně mezi lidmi. Loni bylo více typu A.

Mýty o chřipce

První tři dny ležet doma. K lékaři vyrazit až tehdy, pokud neklesne teplota nebo se přidají komplikace. A žádná antibiotika – že na chřipku pomáhají, je mýtus.

Jednání celostátního výboru STAN

Celostátní výbor hnutí STAN odsouhlasil jednání s vítězem voleb o podmínkách pro podporu vlády. Chce tak zabránit případnému podílu komunistů a SPD na nové vládě.

Spor kvůli tvrdému postupu Finanční správy

Finanční správa nebude nijak zásadně měnit postup v případech, kdy zadržuje peníze kvůli řetězovým podvodům s DPH. Uvedla to poté, co analyzovala čerstvý verdikt Nejvyššího správního soudu.

Nikulinova matka žádá o pomoc

Matka údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina požádala dopisem o pomoc prezidenta Miloše Zemana. Pana Nikulina na základě amerického zatykače zadržela policie v roce 2016.

Klesající renty horníků

Zástupci horníků z Ostravy a Ústeckého kraje přijeli do sněmovny řešit problémy s rentou. Vyplácení náhrad má lidem pomoci po úrazech nebo nemocech z povolání.

Začíná filmové Berlinále

Právě v těchto chvílích začíná filmové Berlinále. I letos s českou účastí. Mezinárodní přehlídka vyznamená Jiřího Menzela a uvede jeho aktuální herecký počin: Tlumočníka.

Grand opening v Národní galerii

Národní galerie v Praze zahájila jarní sezonu. Chce ji věnovat především ženám výtvarnicím. Představí tak třeba velkoformátové malby Němky Katariny Grosseové a velkou retrospektivu věnuje zesnulé Rakušance Marii Lassnigové.

Přehrát vše
Stopáž45 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD