Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Platy zdravotních sester

Přes 40 tisíc zdravotních sester pracujících v třísměnném a nepřetržitém provozu dostane v srpnové výplatě ke své mzdě příspěvek dva tisíce korun.

Příspěvek pro zdravotní sestry

Ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítá. Argumentuje tím, že kraje mohly pro své nemocnice už v průběhu července o proplacení vyšších mezd žádat.

Další spory mezi kraji a vládou

Víc než půl roku se kraje s vládou přely o to, kolik jim stát pošle na platy řidičů linkových autobusů. Vláda nakonec v dubnu rozhodla o uvolnění čtyř set dvaceti milionů korun.

Příspěvek pro zdravotní sestry

Rozhovor s Janou Vildumetzovou, šéfkou Asociace krajů a hejtmankou Karlovarského kraje.

Masové protesty v Polsku proti justiční reformě

Ve Varšavě se dál masově protestuje proti schválené soudní reformě, kterou prosadila vládní konzervativní pravice. O víkendu se demonstrace rozšířily do víc než stovky měst po celé zemi.

Střety mezi Izraelci a Palestinci

Napětí kvůli svatým místům v Jeruzalémě se dál stupňuje. Počet obětí nejhorších střetů mezi Izraelci a Palestinci za několik let stoupl na devět.

Prezident jednal s ministry o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman vyzval ministra financí, aby ve státním rozpočtu našel další prostředky hlavně na dopravní stavby.

Silné bouřky v Česku

Částí východních Čech, Moravou a Slezskem odpoledne prošly bouřky. Výstraha meteorologů skončila zhruba před dvěma hodinami.

Bouřky ve Zlínském kraji

Živý vstup redaktora Luboše Dostála.

Pamětní deska Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka

V anglické vesnici Ightfield odhalili pamětní desku Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Českoslovenští vojáci, kteří před pětasedmdesáti lety provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, strávili několik měsíců na zdejší základně.

Aktuální situace na Kosu

Řecký Kos v poklidu sčítá škody po pátečním zemětřesení. Hlavní přístav stále nefunguje, ostatní ale ano, stejně jako další služby na ostrově.

Náklady na asistenta

Přibývá lidí s handicapem nebo seniorů, kteří chtějí žít samostatně, a ne v ústavech. K tomu potřebují asistenci, kterou si ale mnozí nemohou bez pomoci dovolit.

Chybějící asistenti pro handicapované

Obtížné je najít asistenta. Lidí, kteří by chtěli dělat tuto práci, je nedostatek. To chce změnit nová kampaň. Propojením sociálních služeb v Česku oslovuje další pečovatele.

Nový zvon pro kutnohorský kostel

Kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře má po sedmdesáti pěti letech zase zvon. Dnes byl požehnán a oficiálně se tak stal součástí kostela. Původní zvon byl za války pravděpodobně roztaven na zbraně.

Nové jednání v kauze Marka Dalíka

Lobbistu Marka Dalíka čeká už za dva dny další soudní proces. Na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu se teď musí odvolací senát znovu případem zabývat.

Čištění přerovského jezu

Vodohospodáři dnes začali s čištěním přerovského jezu. Ten je důležitou ochranou města hlavně při jarním tání. Správci toku nejdřív upouštěli vodu nad jezem, technika teď rozhrne nánosy štěrku v korytě Bečvy.

Celozávodní dovolené

Celozávodní dovolená – nutnost, nebo přežitek? Řada velkých firem termín dovolené určuje, a to i v době ekonomické konjunktury. Volno využívají k servisu strojů, na který obvykle čas nezbývá.

Neukáznění turisté

Správci lesů i obcí podél Ohře mají problémy s táborníky, kteří rozdělávají ohně na místech, kde je to zakázané. Hasiči v Boru na Karlovarsku už museli likvidovat požár kolem ohniště v lese.

Dva novorozenci v plzeňském babyboxu

Do babyboxu v Plzni dnes někdo během tří hodin vložil dva novorozence. První chlapec se ve schránce objevil v šest ráno. V devět pak zdravotníci našli druhého.

Poplatek za průjezd obcí

Povolenky k průjezdu obcí vydává starosta Rančířova na Jihlavsku. Během týdne jich prodal více než dvě stovky. Jenže dopravní značky umístil na obecní silnici bez potřebných povolení.

Větší pravomoci pro inspektory ČOI

Chybí už jen podpis prezidenta a Česká obchodní inspekce získá nové pravomoci. V týdnu je podpořili senátoři.

Padělky a předváděcí akce

Obchodní inspektoři vykazují stále víc odhalených padělků, ať už jde o oblečení, audio či videonahrávky anebo třeba hračky. Za první letošní pololetí uložili téměř 800 pokut za víc než 10 milionů korun.

Pravomoci státních orgánů

Většina podobných státních orgánů takovou pravomoc nemá. Při kontrolách jsou mnohdy jejich lidé závislí na spolupráci druhé strany – tedy samotných kontrolovaných.

Výluka na trati Praha – Hradec Králové skončí v pondělí

Už zítra skončí na hlavní železniční trati mezi Prahou a Hradcem Králové výluka.

Nebezpečné skoky do vody

Nejméně pět lidí se jen od začátku prázdnin léčí s poraněním míchy po skoku do vody. Přestože stráví zbytek života s handicapem, mohou podle lékařů mluvit o štěstí – takovéto úrazy bývají i smrtelné.

Jak správně skákat do vody

Zpravidla jsou to mladíci, kterým následky poznamenají celý život. Lze jim přitom předejít. Zakladatel mistrovství republiky v extrémních skocích radí vyhýbat se neznámé vodě.

Dokument o princezně Dianě

Britská královská rodina zveřejnila dosud nepublikované fotografie z dětství princů Williama a Harryho. Objeví se v novém dokumentu k výročí dvaceti let od smrti princezny Diany, která zemřela při nehodě v Paříži 31. srpna 1997.

Dohoda na nových protiruských sankcích

Průlomová dohoda mezi demokraty a republikány. Kongresmani otevřeli cestu k novým protiruských sankcím. Navíc v této otázce silně omezili pravomoci prezidenta.

Spor o mzdy řidičů kamionů

Spory o práci řidičů kamionů pokračují. Česko navrhuje na půdě Evropské komise opatření, které podle něj může západní trhy nejlépe ochránit před levnou konkurencí z Balkánu.

Připomínka narození Josefa Toufara

V Číhošti si dnes připomněli sto patnáct let od narození Josefa Toufara. Katolického kněze umučila v roce 1950 komunistická StB. Měl podle ní zinscenovat takzvaný Číhošťský zázrak.

Bezpečnostní test v Temelíně

Jaderná elektrárna Temelín může dokončit odstávku druhého bloku, během níž měnila palivo. Podmínkou byl bezpečnostní test ochranného obalu reaktoru.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD