Události

26. březen 2016

44 minut

26. březen 2016

Obsah dílu

Dohled nad tajnými službami — Zatýkání v Bruselu — Brusel po útocích — Emoce kolem čínských vlajek — Hospodaření zdravotních pojišťoven — Uprchlíci z Iráku slaví v Česku Velikonoce — Velikonoční vigilie v kostelích — Poloprázdné ubytovny pro azylanty — Vládní jednotky v Palmýře — Setkání pozůstalých po nacistických popravách — Zadržení Adama B. Bartoše — Drahá voda z podzemí — Den kratší o hodinu — Levnější život v Česku — Nedostatek míst pro poslední odpočinek — Překážky pro lidi se zhoršeným zrakem — Speciální pomůcka pro nevidomé — 3D plánky míst — Poslední plavba remorkéru Beskydy — Varování před teroristickými útoky — Koncert Rolling Stones na Kubě — Konec tištěného deníku The Independent — Změny na trhu s bydlením — Zahájení vodácké sezony na Lužnici — Divadelní ceny Thalie

Části dílu

00:33
Dohled nad tajnými službami
  Zpravodajské služby čeká přísnější dozor. Nově má pod kontrolu poslanců spadat i zahraniční rozvědka. Navíc vznikne i pětičlenná komise, která má mít možnosti při nesrovnalostech nahlížet do takzvaných živých spisů.
  04:19
  Zatýkání v Bruselu
   Belgický federální žalobce dnes oznámil, že obvinil z teroristické činnosti a přípravy atentátu 3 lidi. Mezi nimi i muže, kterého policie hledala po úterních útocích na bruselském letišti.
   07:11
   Brusel po útocích
    Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.
    09:08
    Emoce kolem čínských vlajek
     Přes 50 čínských vlajek, které jsou v Praze kvůli pondělní návštěvě čínského prezidenta v České republice, někdo poškodil barvou. Policie po pachateli pátrá kvůli podezření z poškození cizí věci.
     11:35
     Hospodaření zdravotních pojišťoven
      Zdravotní pojišťovny plánují letos hospodařit s kladnou bilancí půl miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který posoudí vláda. Celkové výdaje systému veřejného zdravotního pojištění mají přesáhnout 260 miliard korun.
      12:05
      Uprchlíci z Iráku slaví v Česku Velikonoce
       Třetím dnem pokračují nejvýznamnější křesťanské svátky. Bílá sobota je ve znamení velikonočních vigilií. Letos poprvé se jich zúčastní i 90 křesťanských uprchlíků, kteří se do Česka přesídlili z Iráku.
       13:40
       Velikonoční vigilie v kostelích
        Živý vstup redaktorky Veroniky Kynčlové.
        14:55
        Poloprázdné ubytovny pro azylanty
         Koncem března přichází do Německa kvůli uzavření balkánské cesty jen zhruba 150 běženců denně. Je to vidět hlavně v provizorních ubytovnách pro azylanty. Jejich kapacita je v průměru využitá jen z poloviny.
         17:13
         Vládní jednotky v Palmýře
          Syrská armáda dobývá starověké město Palmýra na několika frontách. Od loňského května ho obléhají teroristé z hnutí Islámský stát, kteří zničili významné antické památky a chrámy.
          17:33
          Setkání pozůstalých po nacistických popravách
           Vůbec poprvé od vypálení Ležáků se 4. června sejdou na pardubickém Zámečku rodinní příslušníci lidí, které nacisti v roce 1942 v Pardubicích povraždili.
           20:28
           Zadržení Adama B. Bartoše
            Policie zadržela předsedu radikální Národní demokracie Adama B. Bartoše po jeho projevu na pražské demonstraci.
            21:03
            Drahá voda z podzemí
             Stát chce zdražit odběr podzemní vody, a víc ji tak chránit. Současná cena má růst postupně do roku 2022 až na trojnásobek. Podle ministerstva životního prostředí se s podzemními zdroji plýtvá.
             23:16
             Den kratší o hodinu
              Zítřek bude o hodinu kratší – s poslední březnovou nedělí totiž místo zimního času nastupuje ten letní. Přesně ve dvě v noci se malá ručička na hodinách posune na trojku. Změnu pocítí třeba firmy, které své produkty vyrábí v noci.
              25:22
              Levnější život v Česku
               Život v Česku je levnější než ve většině ostatních zemí Evropy. České ceny v souhrnu dosahují šedesáti procent unijního průměru. A jsou taky nižší než ty slovenské nebo chorvatské.
               25:39
               Nedostatek míst pro poslední odpočinek
                Sto jedenáct tisíc lidí – tolik jich v Česku zemřelo za loňský rok. Je to nejvíc od roku 1993. A na hřbitovech to začíná být znát. Nedostatek hrobů teď musí řešit třeba v Hradci Králové.
                27:44
                Překážky pro lidi se zhoršeným zrakem
                 V Česku žije se závažným postižením zraku nebo slepotou víc než 100 tisíc lidí. Všichni musejí překonávat denně spoustu překážek, které si my, kteří vidíme, dokážeme jen těžko představit.
                 29:28
                 Speciální pomůcka pro nevidomé
                  Nevidomí v Sokolově zkoušejí elektronickou hůl, která by jim měla usnadnit život. Speciální pomůcku vyvinula Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze. Slepec s její pomocí dokáže přenášet obraz z kamery mobilního telefonu na dispečink policistů.
                  31:58
                  3D plánky míst
                   Hmatové mapy, které zobrazují veškerá důležitá místa i nebezpečné přechody, nabízí nevidomým i slabozrakým olomoucké TyfloCentrum. Vybrané ulice i budovy mají různé tvary i struktury a jsou na pláncích doplněny o popisky v Braillově písmu.
                   33:59
                   Poslední plavba remorkéru Beskydy
                    Jediný český remorkér schopný pomoci při haváriích jiných lodí končí. Po dlouhodobém suchu je prakticky na mizině a majitel ho v dubnu odstaví. Naposledy tento týden remorkér Beskydy vyprostil uvízlou loď v Drážďanech.
                    35:59
                    Varování před teroristickými útoky
                     36:10
                     Koncert Rolling Stones na Kubě
                      Po historické návštěvě amerického prezidenta další kapitola do dějin Kuby. Takřka půlmilionovému davu zahráli v Havaně Rolling Stones – jako vůbec první velká zahraniční rocková kapela.
                      38:16
                      Konec tištěného deníku The Independent
                       Papírové vydání britského deníku The Independent dnes vyšlo naposledy. Po 30 letech existence bude dál pokračovat jen v elektronické podobě.
                       38:33
                       Změny na trhu s bydlením
                        Koupit byt bez hypotéky a zaplatit ho až o několik měsíců později. Tento trend se začíná objevovat na českém realitním trhu.
                        40:28
                        Zahájení vodácké sezony na Lužnici
                         Vodáci zahájili sezonu, odemkli Lužnici. Na 150 lodí se vydalo ze Suchdolu do Majdaleny. Znepříjemnit jim jejich cestování může podle posádek nová vyhláška, která vyžaduje povolení ke splutí každého jezu od jeho správce.
                         41:06
                         Divadelní ceny Thalie
                          Živý vstup redaktorky Karolíny Kočí.
                          Přehrát celé video
                          Stopáž44 minut
                          Další díl
                          27. březen 2016

                          Přehled dílů

                          Stopáž54 minut

                          23. květen

                          Headlines — Válka na Ukrajině — Doživotí za vraždu civilisty — Obrana severodoněcké oblasti — Utečenci z Mariupolu v Česku — České raketomety v bojích na Ukrajině — Ukrajinské děti v českých školách — Kompenzace rodinám za inflaci — Mzdy v Česku — Bidenův vzkaz Číně — Polsko vypovědělo smlovu o plynovodech — Prodej zdevastované historické budovy — Stíhání exministra vnitra Františka Kincla — Výprava do Stínadel — České sankce vůči Rusům — Ruské firmy v Česku — Bouřky a déšť v části Česka — Čekání na zákrok — Zdražování půjček na bydlení — Průměrné úrokové sazby u hypoték a repo sazba — Uskromnění při stavbě domu — Velké cvičení finské armády — Opičí neštovice v dalších zemích Evropy — ŘSD a kyberútok — Další noc na nadráží — Růst nákladů u sportovišť — Lounsko po bouřkách — Čech vítězem mezinárodní fotografické soutěže — 50 let Želivky — Majáles v Českých Budějovicích — Kauza údajně ztracených dětí — Starbucks odchází z Ruska — Pomoc navzdory vlastnímu handicapu — Kolaps dopravy v Havířově — Nejkrásnější knihy roku

                          23. 5. 2022 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          23. květen

                          Ve znakovém jazyce

                          23. 5. 2022 na ČT24
                          Stopáž50 minut

                          22. květen

                          Headlines — Růst cen — Reakce vlády na zdražování — Jednorázový příspěvek rodinám — Válka na Ukrajině — Boje o Donbas — Situace v Charkově — Požár domu v Ivančicích — Sucho v Česku — Biden v Japonsku — Úspěšný český sklář — Vládní krize v Izraeli — Majetek Putinova poradce v Česku — Debaty o novém národním parku — Opičí neštovice — Zdražení letních dovolených — Dovolená v tuzemsku — Populární lokality v Česku — Rozšiřování NATO — Oprava železničního mostu — Nedostatek papíru — Vysychání rybníka v Plzni — Festival na hradě Helfštýn — Tradiční ukrajinská košile — Střídání vlád v Austrálii — Festival v Cannes

                          22. 5. 2022 na ČT1
                          Stopáž50 minut

                          22. květen

                          Ve znakovém jazyce

                          22. 5. 2022 na ČT24
                          Stopáž50 minut

                          21. květen

                          Korespondenční volba — Korespondenční volba v Evropě — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ztráta ukrajinských pozic v Azovstalu — Vojenská pomoc od USA — Lidé posílají charitám méně peněz — Tornáda v Německu — Následky silných bouřek — Jednání v Lánech — Festival Open House — Obce šetří — Soud kvůli nelegální migraci v Itálii — Biden v Jižní Koreji — Nové návštěvnické centrum ČNB — Šíření opičích neštovic — Ceny dřeva — Alkohol na veřejnosti v Praze — Omezení v dalších městech — Návrat zahraničních turistů do Prahy — Nové technologie pro armádu — Připomínka takzvaných babických procesů — Usazování mostu — Ukončení dodávek plynu do Finska — Problémy ruských lodí — Relikviář svatého Maura — Oprava staré stodoly v Moravských Kopanicích — Start lodi Starliner — Velký zájem o sazenice

                          21. 5. 2022 na ČT1
                          Stopáž50 minut

                          21. květen

                          Ve znakovém jazyce

                          21. 5. 2022 na ČT24

                          Události na sociálních sítích

                          Napište nám