Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

ČNB rozhodla o půjčce pro MMF

Bankovní rada rozhodla, že 38 miliard na záchranu eurozóny ze svých devizových rezerv poskytne, chce ale státní záruky od Parlamentu. Půjčka se nedotkne státního rozpočtu.

Další VŠ proti Dobešově reformě

Univerzitám se nelíbí, že by studenti měli slabší zastoupení v akademických senátech. Taktéž finanční pomoc pro ně považují za nedostatečnou. Brněnští vysokoškoláci se chystají demonstrovat, pokud ministerstvo příslušné zákony nepřepíše.

Jak řidiči dodržují povinné zimní obutí

Podle policejních kontrol jezdí zhruba každé osmé nákladní a každé patnácté osobní auto v ČR na letních gumách i v měsících, kdy to zákon nedovoluje. Nejhorší situace je v Plzeňském kraji, nejlepší na Karlovarsku nebo Pardubicku.

Další problém s tendry Lesů ČR

Firma nestihla podepsat všechny smlouvy na práce v letošním roce. To podle některých dřevozpracovatelů ohrožuje jejich zásoby. A silná slova padají od politiků. Věci veřejné žádají rezignaci ředitele Sýkory.

Konkurenční boj pražských taxikářů

Vysoké ceny nafty a benzinu přiměly pražské taxikáře k akci - chtějí po magistrátu, aby stanovil minimální sazbu za kilometr. Chtějí tak vyrazit z rukou trumf nejlevnější konkurenci.

Zatčení kvůli vadným implantátům

Šéf francouzské firmy PIP, která prodala statisíce nebezpečných implantátů z neschváleného průmyslového silikonu, je ve vazbě. Jean-Claude Mas unikal Interpolu několik týdnů. Hrozí mu obvinění ze zabití.

Jak levněji spravovat firemní data

Podle průzkumu KPMG se stále víc firem a lidí rozhoduje pro tzv. cloudové služby. Tedy schraňování veškerých dat na vzdálených serverech.

Turecko ze zlobí na Francii za zákon proti popírání genocidy a začíná s diplomatickou ofenzivou

Turci odvolávají velvyslance z Paříže a plánují další kroky proti Francii.

Cena Karla Čapka pro Pavla Šruta

Podle Českého centra PEN klubu, pořadatele ceny, vynikají Šrutovy texty vtipem a hravostí. Šrut je nejznámější zřejmě textem k písni Michala Prokopa Kolej Yesterday.

Omluva za protižidovské kázání

Předseda tuzemské muslimské nadace Hassan Muneeb se omluvil židovské obci za nenávistné kázání, které zaznělo v brněnské mešitě. Jeden z českých vyznavačů koránu tam citoval pasáže, které ponoukají k likvidaci druhé komunity.

Dílčí vítězství zastánců domácích porodů

Pražský městský soud přiznal ženě, která chtěla rodit doma, právo na porodní asistentku ze spádové nemocnice. Zatím jde o obecné konstatování, česká legislativa s takovými případy totiž nepočítá.

Česko jako uranová velmoc?

Pod Dolní Rožínkou na Vysočině jsou potvrzené zásoby uranu na 5 let, ještě bohatští ložisko je ve Stráži pod Ralskem. Celková hodnota zásob v ČR se odhaduje na 500 miliard korun v současných cenách. Uran přitom stále zdražuje.

Co dokáže navigace řízená z Prahy

V pátek dojde k podpisu smlouvy, která Praze definitivně přisoudí řídící centrum evropského navigačního systému Galileo.

Negativní dopady solení silnic a chodníků

Škody na domech a zeleni, nepříjemnosti pro zvířata - podle ochránců přírody to jediné, co Praze přinese solná vyhláška. Chemický posyp se totiž od února do hlavního města vrací.

Český podíl na sledování globálního klimatu

Vlastní modely ke sledování klimatických změn vymysleli a zkonstruovali přírodovědci z Univerzity Karlovy. O projekt Czech Globe projevila zájem NASA nebo Meteo France.

O krok blíž identitě mrtvých od Dobronína

Devět blízkých dostalo podle médií zprávy o tom, že jejich vzorky DNA se shodují s těmi odebranými z odhalených ostatků.

Dnes je to přesně čtyřicet let od okamžiku, kdy se na Srbskou Kamenici na Děčínsku po výbuchu zřítilo malé dopravní letadlo

Letělo z Kodaně do Záhřebu v tehdejší Jugoslávii. Tragédii přežila pouze letuška. Dalších 27 lidí na palubě při pádu zemřelo. Neštěstí si dnes přímo na místě připomněli místní obyvatelé i pamětníci.

Přehrát vše
Stopáž39 minut
Rok výroby 2012
 P ST