Vrah, jehož hledáš, jsi ty aneb Král Oidipús v režii Martina Františáka v Mahenově činohře. Cosi se děje v baletu Národního divadla Brno – mottem této sezony je „letos s vámi zatřeseme“. Romantické Puškinovy verše ožívají na scéně zlínského divadla v Evženu Oněginovi (2015). Režie J. Dadák

Obsah dílu

Přehrát vše

Sofoklovu nadčasovou a aktuální tragédii Král Oidipús si zvolil umělecký šéf činohry NDB Martin Františák jako svou první režii v nové sezóně. Až funkcionalisticky jednoduchou scénu Marka Cpina zabydlil chórem, smyčcovým kvartetem (původní hudbu složil Nikos Engonidis) a samozřejmě příběhem thébského krále. Hlavní role se zhostil Martin Siničák, v roli královny Iokasté alternují Eva Novotná a Helena Dvořáková.

Balet Národního divadla Brno pod vedením Mária Radačovského dělá další kroky, aby balet a moderní tanec přiblížil nejen jeho fanouškům, ale získal i mladé diváky. Nejprve to byl lehce provokativní klip Balet a twerk, hojně navštěvovaný na You Tube, nyní obnovil tradici choreografických ateliérů. Koncem minulého roku to byla nová verze Louskáčka, v režii a choreografii Fernanda Naulta. V brněnském baletu se zkrátka „cosi“ děje.

Městské divadlo Zlín sáhlo po klasice z nejklasičtějších – Evženu Oněginovi. Režisér Juraj Augustín hledá odpověď na otázku jaké to je, ocitnout se uprostřed romantického příběhu, a nic přitom necítit. Drama marnosti a tužeb, které nelze naplnit. O tom, jak prožívají Puškinovy verše dnešní mladí herci, jsme si povídali s představiteli Taťány a Oněgina – Markétou Kalužíkovou a Vojtěchem Johaníkem.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrMagazín