Slovácké divadlo uvedlo na scénu cimbál – muzikál Cena facky v režii B. Rychlíka, HaDivadlo oslavuje čtyřicátiny a politické téma se vloudilo do Reduty s Ladislavem Mňačkem a jeho knihou Jak chutná moc. Režie J. Dadák

Obsah dílu

Přehrát vše

Hra Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty (cimbálmuzikál) vznikla na základě inspirace, motivů a citátů z knihy povídek Josefa Holcmana Cena facky. S herci Slováckého divadla a horňáckou cimbálovou muzikou Petra Mičky ji zinscenoval Břetislav Rychlík. Steigerwald použil osobní svědectví Holcmanových příběhů o násilné kolektivizaci moravského venkova a pronásledování tzv. kulaků k úvahám o opakování dějin, k neustálé konfrontaci minulého a současného. Rychlík autorův text inscenuje jako tragigrotesku, ústrojně zapojuje živou hudbu. Příběh rodiny Terciášovy i Tydlitátovy, kteří představují politické protipóly, končí poznáním, že spor o vině a trestu nemá řešení.

Jiné politické téma si zvolili v brněnské Redutě – dramatik Tomáš Vůjtek napsal variaci na román Ladislava Mňačka Jak chutná moc, který se v 60. letech minulého století stal kultovní knihou. Vůjtek použil mechanismus destrukce osobnosti posedlé mocí, který byl dáván do souvislosti s praktikami komunismu, ke konfrontaci s dnešní politickou scénou. Režie se ujal Ondřej Elbel a diváci se mohou těšit kromě nových posil činherního souboru na hostujícího Josefa Poláška a Václava Vašáka.

Brněnské HaDivadlo oslavilo čtyřicátiny, takže jsme zavzpomínali na počátky Hanáckého divadla v Prostějově, z něhož se postupně stala součást brněnského Centra experimentálního divadla, HaDivadlo.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD
ŽánrDokument