Šestidílný dokumentární seriál kombinující postupy dokumentárního a hraného filmu vypráví pohnuté osudy významné pražské divadelní scény v průběhu dvacátého století.

Městské divadlo na Královských Vinohradech vystavěla vinohradská obec jako druhou stálou českou divadelní scénu ku prospěchu celého národa, ale také ke své větší slávě. I když to tak radní zpočátku nezamýšleli, už při otevření v roce 1907 bylo nové Městské divadlo považováno za konkurenční podnik Národnímu divadlu. S tímto vědomím a plni uměleckých plánů, ideálů a optimismu přicházeli do vinohradského divadla čeští divadelníci a divadelní ředitelé, aby odsud posléze ideálů zbaveni a s pocitem větší či menší křivdy zase odešli. Míra tragičnosti jejich příběhů je přímo úměrná době, ve které se odehrávaly.

„Historie Divadla na Vinohradech se od počátku vyznačuje dramatickými odchody jeho vůdčích osobností. Ostatně první ředitel, F. A. Šubert, nevydržel ve své funkci ani rok,“ říká kreativní producent Ondřej Šrámek a pokračuje: „Dějiny Divadla na Vinohradech jsou zároveň opředeny mýty a polopravdami. I proto jsme cítili potřebu o nich vyprávět. Prostřednictvím konkrétních lidských příběhů, které rekonstruujeme na základě nejen typicky divadelních zdrojů, ale také na základě materiálů uložených například v Archivu bezpečnostních složek či Vojenském ústředním archivu.“

Čt art přinese 24. 11. přímý přenos inscenace autora Pavla Kohouta „Hašler…“ – přenos se uskuteční na den přesně 110 let od prvního představení divadla.