Pod pokličkou → 16. 8. 2020

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2011

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 68993

Kupte si v E-shopu

Kniha Kniha

Mohli jste vidět

16. 8.
2020

Potraviny pro líné lidi

Možná vás zarazí představa, že si místo brambor ve slupce budete v blízké budoucnosti nosit domů igelitový sáček s jednou porcí oloupaných a nakrájených brambor, které jen vysypete do hrnce. Ale pozor, kdo se pozastaví nad tím, že maso si běžně kupujeme nakrájené přímo na plátky a kuřata či ryby nejen oškubané a očištěné, ale i vykuchané a mnohdy naporcované a zbavené kůže. Kdo z nás si doma loupe burské oříšky nebo připravuje domácí těstoviny? Předpřipravené potraviny jsou mohutně rozvíjející se odvětví potravinářství. Jaký vliv to bude mít na naše stravování a zdraví, to se dozvíte samozřejmě v pořadu Pod pokličkou.

Víte, že...

A/ Specialisty na „potraviny pro lenochy“ jsou Brité. Předpřipravené potraviny jsou pro ně naprostou samozřejmostí. Tamnější internetové obchody s potravinami hlásí nárůst prodeje oloupaných krájených brambor meziročně o 40 % a například...

... nasekané cibule se prodalo o 14 % více. A pozor, ve Spojeném království si můžete běžně koupit i předvařená vejce!
B/ Negativní na „Potravinách pro lenochy“ je to, že nejsou příliš ekologické a ani levné. Pokud si cibuli nebo brambory domů nepřinesete v jejich přirozeném obalu, tedy slupce a sáhnete po krájené a loupané variantě, platíte navíc za práci i plastový sáček. U nás například kilogram brambor stojí v průměru 10 Kč, za kilo loupaných brambor zaplatíte 60 korun.
C/ Tým britských vědců z University College London prokázal, že strava ovlivňuje riziko výskytu deprese. Předpřipravené jídlo zvyšuje riziko deprese. Naopak náladu vám může zvednou čerstvá strava bohatá na tryptofan, třeba - fazolky, chřest, slunečnicová semínka, tofu, špenát nebo banány.

Výherci minulých soutěží

Marmeláda

Hit Marmeláda nazpívala Lucie Vondráčková

Výherci:
Jana Vláčilová - Rokytnice nad Rokytnou
Jiří Kašpar - Židlochovice
Ludmila Höhnová - Příbor

Soutěžní otázka

Hebrejsky popřejeme dobrou chuť slovy bete avon

Výherci:

Eliška Škodová - Náchod
Karel Pulec - Vimperk
Pavel Špecián - Louny

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Recept

Belgická krémová polévka

0,5 kg brambor
3 mrkve
1 petržel
kousek celeru
česneka a cibuli dle chuti
sůl, bobkový list
bylinky

Zobrazit recept Vytisknout recept

Fotografie

Následující díl

Fotografie

S trochou medu hned zesládne ti svět

16. 4. 2008 18:15 ČT1

Někomu vystačí sklenice medu na celý rok jako pochutina do čaje s citronem. Někdo si maže med na chleba a někdo ho užívá celoročně jako medicínu. Včelí med prý posiluje imunitní systém a při fyzické i psychické únavě okamžitě…