Pod pokličkou → 1. 3. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 68910

Kupte si v E-shopu

Kniha Kniha

Mohli jste vidět

1. 3.
2019

Ten, kdo zdravě žije, olej z oliv pije

Strom olivovník pochází z Asie, ale běžně se s ním setkáváme ve střední a jižní Evropě. Olivy jsou velmi bohaté na tuk, který obsahuje obě skupiny omega esenciálních mastných kyselin v tom nejlepším poměru. Ve srovnání s ostatními tuky používanými v kuchyni je olivový olej jediný, který nezvyšuje krevní tlak a pomáhá snižovat rizika srdečních onemocnění a hladinu cholesterolu.

Víte, že...

A/ Odborníci vám doporučují jediné, a to používejte olivový olej a vyhoďte fritovací hrnec!! Španělský tým zjistil , že že ani kvalitní slunečnicový olej nesnese srovnání s blahodárným účinky olivového oleje na výšku krevního tlaku. Ale ani olivový olej nesnese...

... několikanásobné smažení. Je tedy nutné, buď olej ve fritézách měnit po každém smažení, nebo tyto přístroje k úpravě pokrmů nepoužívat vůbec! Je to na vás.
B/ Podle výzkumu působí čerstvě vylisovaný olivový olej obdobně jako léky proti bolestem. Obsahuje totiž protizánětlivou substanci, která působí obdobně jako účinná látka ibuprofen. Proti akutním bolestem sice olivový olej vhodný není, jeho aktivní složka označovaná jako oleocanthal však může pomáhat při pravidelném užívání.
C/ Neotevřenou láhev oleje skladujte jako víno: v chladné a temné místnosti, tak se uchová hnědožlutá barva antioxidantů nejméně rok. Otevřená láhev vydrží přes tři měsíce. Ovšem pouze pokud ji budete udržovat v chladu, suchu a tmě. Láhev by měla být ze zeleného skla a pamatujte, že s cenou by měla stoupat i kvalita oleje.

Výherci minulých soutěží

Marmeláda

Hit Marmeláda nazpívala Lucie Vondráčková

Výherci:
Jana Vláčilová - Rokytnice nad Rokytnou
Jiří Kašpar - Židlochovice
Ludmila Höhnová - Příbor

Soutěžní otázka

Hebrejsky popřejeme dobrou chuť slovy bete avon

Výherci:

Eliška Škodová - Náchod
Karel Pulec - Vimperk
Pavel Špecián - Louny

Fotografie

Recept

Katalánské tousty

1 veka
1kg rajčat
olivový olej
sůl

Zobrazit recept Vytisknout recept

Následující díl

Fotografie

Každý člověk trochu strádá, když mu chybí čokoláda

2. 4. 2008 18:15 ČT1

Čokoláda byla odpradávna považována za dar bohů. Dnes je nejen výbornou pochutinou, ale, v rozumné míře, i zdravým doplňkem stravy. Čokoláda obsahuje více než 400 vitaminů a minerálních látek, které blahodárně působí na celé tělo…