Měsíčník hudební tolerance: Olivier Messiaen, Symfonie Turangalîla – El Gafla, karavana francouzské etno hudby – Magdalena Kožená očima Ondřeje Havelky – Lee Ranaldo, člen Sonic Youth hraje novou hudbu – Soudobý tanec v Redutě (2008). Režie R. Chudoba

Nový televizní dokument o světově renomované mezzosopranistce Magdaleně Kožené připravuje Česká televize do vysílání na jaro 2008. My jsme zastihli režiséra projektu Ondřeje Havelku při závěrečných dokončovacích pracích a nabídneme vám malou ochutnávku toho, co nepodlehlo předvýrobnímu „embargu“.

Francouzský skladatel Olivier Messiaen navštívil Brno v roce 1972 u příležitosti provedení symfonie Murangalla. Jeho letošní sté výročí narození nemůže být uctěno lépe, než právě provedením této velkolepé skladby, o kterou se v pečlivé interpretaci postaral dirigent Caspar Richter a Filharmonie Brno.

Živelná pařížská parta El Gafla se právě představuje na koncertním turné po České republice. Kapela vstřebává vlivy především severoafrické nebo francouzské hudby, které zpěvák Karim Chaya stačil zachytit na cestě z rodného Alžírska. Na konci cesty potkal navíc muzikanty z různých částí světa od Kamerunu až po Polsko.

Kdo by neznal Sonic Youth, kapelu z New Yorku patřící dnes již ke kultovním rezervám postpunkové scény. Málokdo však může tušit spády jejich člena Lee Ranalda, jenž stojí v čele výjimečného projektu nové hudby. Ranaldo totiž doprovodí němý snímek Text of Light filmaře Stana Brakhagea společně s hudebníky Alanem Lichtem a Ulrichem Kriegerem.

Divadlo Reduta na začátku ledna roztančili čeští, španělští a maďarští baletní umělci. My jsme se zaměřili zejména na soubory Hungarian Ballet Theatre, Academia de Danza Barcelona a Balet Praha Junior. To vše v rámci Festivalu Mezinárodního týdne.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba