Magazín hudební tolerance: Ženitba Bohuslava Martinů – Výročí Jana Nováka – Vzpomínka na baletního mistra Iva Váňu Psotu – Jazzová diva Cassandra Wilson – Brněnský Django fest. Režie J. Kořínek

Obsah dílu

Přehrát vše

Komorní opera Bohuslava Martinů The Marriage byla v Česku několikrát inscenována, nikdy však v původním anglickém znění. Opera vznikla na objednávku New Yorské televize N.B.C. a tam také měla v roce 1953 premiéru. V Národním divadle Brno tuto verzi nastudovali režisérka a scénografka Pamela Howard a dirigent Jakub Klecker.

Nedávno uplynulo čtvrt století od smrti jednoho z nejvýraznějších moravských skladatelů 20. století, který je spojován s městem Brnem. Jan Novák je autorem, jenž sice patří do obecného povědomí, ale nikdy se u nás nedostal do popředí zájmu hudebních posluchačů a interpretů, a to nejen pro své dlouholeté působení v emigraci. Tentokrát připomeneme jeho dílo společně s jeho dcerami, flétnistkou Clarou Novak a klavíristkou Dorou Novak-Wilmington, a basistou Richardem Novákem, o kterém ne každý ví, že je Janovým bratrancem.

Tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota ovlivnil vývoj moderního českého tanečního umění 20. století víc než kdokoli jiný. Mimo jiné stál za světovou premiérou baletu Romeo a Julie v roce 1938 v Brně. V reportáži nabídneme malou ochutnávku nového dokumentu České televize s názvem Mistr, který mapuje Psotovu životní a uměleckou cestu.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2009
ŽánrHudba