Nahrávám video
Notes

29. listopad 2009

Obsah dílu

Ženitba Bohuslava Martinů — Výročí Jana Nováka — Vzpomínka na baletního mistra Iva Váňu Psotu — Jazzová diva Cassandra Wilson — Brněnský Django fest

Části dílu

00:37
Ženitba Bohuslava Martinů
  Komorní opera Bohuslava Martinů The Marriage byla v Česku několikrát inscenována, nikdy však v původním anglickém znění. Opera vznikla na objednávku New Yorské televize N.B.C. a tam také měla v roce 1953 premiéru. V Národním divadle Brno tuto verzi nastudovali režisérka a scénografka Pamela Howard a dirigent Jakub Klecker.
  09:37
  Brněnský Django fest
   18:13
   Výročí Jana Nováka
    Nedávno uplynulo čtvrt století od smrti jednoho z nejvýraznějších moravských skladatelů 20. století, který je spojován s městem Brnem. Jan Novák je autorem, jenž sice patří do obecného povědomí, ale nikdy se u nás nedostal do popředí zájmu hudebních posluchačů a interpretů, a to nejen pro své dlouholeté působení v emigraci. Tentokrát připomeneme jeho dílo společně s jeho dcerami, flétnistkou Clarou Novak a klavíristkou Dorou Novak-Wilmington, a basistou Richardem Novákem, o kterém ne každý ví, že je Janovým bratrancem.
    26:55
    Tobě a nám, Anežko Česká
     34:42
     Vzpomínka na baletního mistra Iva Váňu Psotu
      Tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota ovlivnil vývoj moderního českého tanečního umění 20. století víc než kdokoli jiný. Mimo jiné stál za světovou premiérou baletu Romeo a Julie v roce 1938 v Brně. V reportáži nabídneme malou ochutnávku nového dokumentu České televize s názvem Mistr, který mapuje Psotovu životní a uměleckou cestu.
      Přehrát celé video
      Stopáž43 minut
      Další díl
      27. prosinec 2009

      Napište nám