Loutnista a zpěvák Joel Frederiksen – Minach a Zdeněk Král – Hledání Gustava Broma – Klavírní virtuóz Ben Kim – Ohlédnutí za netradiční Českou mší vánoční J. J. Ryby (2008). Režie P. Kaňka

Únorový NOTES otevřeme ohlédnutím za vánočním repertoárem předního interpreta staré hudby Joela Frederiksena. V konfrontaci dvou hudebních kultur, anglické a americké, odhalíme jak pokornou duchovní estetiku starodávných vánočních písní, tak i profánní umělou okázalost. To vše s potřebným dvouměsíčním odstupem.

Pramen jedinečnosti vytryskl těsně před loňskými Vánocemi z hlubin divadelního prostředí brněnského HaDivadla. Naše rubrika „Hudba bez komentáře“ má tak další podivuhodnost, tentokrát alternativu tradiční České mše vánoční, jež s humorem deformuje „mramorový“ odkaz J. J. Ryby.

Nadšení hudebních konzumentů dokázal v Brně probudit z povánoční letargie mladičký americký klavírista Ben Kim. Jeho pojetí Beethovenova 5. klavírního koncertu naznačilo směřování současné interpretační špičky.

V Babickém nahrávacím studiu jsme zastihli zpěvačku a herečku Marianu Chmelařovou, která právě připravuje nové album s názvem Minach – Zimomrjavky. Emotivní, sugestivní písně, přirozeně hravé i křehké, lze očekávat na CD již na přelomu března a dubna.

Tento rok si připomeneme sto let od narození legendárního dirigenta Herberta von Karajana. O zhodnocení jeho vysoce ceněného díla jsme požádali trojici mladých úspěšných dirigentů působících na Moravě, kterými jsou Jakub Hrůša, Tomáš Hanus a Tomáš Netopil.

Úsměvné pátrání dvou jazzových detektivů po stopách legendárního jazzového kapelníka Gustava Broma je klíčem k připravovanému dokumentu České televize, jehož protagonisty jsou kromě všech „podezřelých účastníků historie“ režisér Pavel Jirásek a dramaturg Vladimír Strakoš.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba