Měsíčník hudební tolerance. Ian Anderson: legenda Jethro Tull – Římské nešpory s Ars Brunensis – Nová hudba Ensemble Recherche – Berg, Piňos, Janáček: od opery po DJ-ing (2005). Připravili J. Vondrák a P. Jirásek

Smíšený sbor Ars Brunensis Chorus se dlouhodobě orientuje na skladby období renesance a baroka a na hudbu 20. století. Od roku 1996 se soubor specializuje na provádění barokních kantát a oratorií a spolupracuje s předními českými i evropskými orchestry a komorními tělesy. Římské nešpory G. F. Händela v podání sboru, dalšího brněnského tělesa Ensemble Baroque a atraktivních sólistů sopranistky Anny Mikolajczyk a kontratenoristy Piotra Olecha, odhalují virtuózní skladby hudebního provozu na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století v Římě.

Součástí večerního programu na nádvoří Domu pánů z Kunštátu pod názvem „Rebuilding Tradition“ byl i audiovizuální projekt postaven na spojení klavírní tvorby Leoše Janáčka a současné elektronické hudební a výtvarné scény. V konfrontaci viděného se slyšeným a historického se současným se představí klavírista Jan Jiraský a mladí tvůrci ateliéru pro výtvarné umění, video, multimédia a performance FAVU Antonín Koutný a Jiří Havlíček.

Legendární Britský zpěvák a flétnista Ian Anderson, spoluzakladatel folkrockových Jethro Tull zavítal již poněkolikáté do moravské metropole. Tentokrát na Hudební scéně Městského divadla Brno uvádí sólový projekt s doprovodnou kapelou a komorním orchestrem, který oblíká Andersonovy skladby do nevšedního postmoderního kabátu. Jediný koncert v České republice nám dovolil slyšet původně rockový repertoár v úpravách, které zavádí Andersenovu hudbu do nového prostředí.

Ensemble recherche patří k souborům komorní hudby, které se pohybují na pomyslné absolutní špičce v oblasti interpretaci soudobé vážné hudby. V rámci každoročního festivalu Expozice nové hudby představíme repertoár souboru složený z děl klasiků moderní literatury, jako jsou Iannis Xenakis, Morton Feldman nebo Georg Kröll, Dieter Schnebel a další.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba