Měsíčník hudební tolerance. Värttinä: etnická hudba z Finska – Erik Truffaz: Francouz na vlnách tanečního jazzu – Peter Straka: rozhovor s předním operním tenoristou – Iva Bittová, Bang on a Can z New Yorku v Budapešti (2005). Připravili: P. Hajn, R. Chudoba a P. Jirásek

Světově proslulý tenorista Peter Straka pocházející původně z Moravy je členem souboru Opera Zürich. Patří k několika málo pěvcům specializovaným na českou operní hudbu. V Čechách i v zahraničí je navíc považován za propagátora hudby Leoše Janáčka. Získal ocenění Thálie za roli Lacy v inscenaci Janáčkovy opery Její pastorkyňa, kterou opera Národního divadla v Brně uvedla začátkem roku 2004 v režii Davida Pountneyho.

Francouzský neo-jazzový skladatel a trumpetista Erik Truffaz, který je znám svým minimalistickým pojetím skladeb, zavítal více než po roce do brněnského klubu Fléda. Truffazův quintet představí divákům Notesu jedinečnou směsici skladeb z jeho posledních dvou alb, které kombinují charismatický styl Milese Davise a elektronickou taneční hudbu obohacenou etnickými prvky.

Skupina Värttinä (finsky Vřeteno) je zakladatelem nového finského folku. Vznikla v roce 1983 v karelské vesnici Rääkkylä. Tehdy se věnovala čistě ugrofinskému folkloru a tvořilo ji patnáct dívek, která za doprovodu folkových muzikantů zpívaly a hrály na finský národní nástroj kantele. Tradice hudby, kterou hrál soubor Värttinä, trvá déle než tisíc let. Texty písní pocházejí z období středověkých vikingů a melodie bývají pentatonické. V roce 1990 prodělal soubor radikální přerod, když jádro skupiny doplnili rockoví instrumentalisté. Värtinnä se po té okamžitě stala předním zástupcem fúze tradice a moderních prvků ve world music. Dokázala zaujmout široké vrstvy posluchačů, aniž by se zřekla kořenů.

Soubor alternativní hudby Bang on a Can z New Yorku provází na svém aktuálním turné zpěvačku a multiinstrumentalistku Ivu Bittovou. Jejich nový projekt zažil pouze dvě oficiální vstoupení. S kamerou NOTESU jsme byli svědky v pořadí teprve třetího společného koncertu v atraktivním budapešťském klubu Trafo. Soubor sestavený z nejlepších instrumentalistů stejnojmenného amerického festivalu, kteří se pohybují ve více žánrech současné hudby najednou, patří k nejpozoruhodnějším alternativním seskupením newyorkského downtownu. Pořad uvádíme v repríze.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba