Janis Siegel a Jacky Terrasson: hvězdy amerického jazzu v Brně – Ruský balet v ND Brno: tradice a vlivy – Příběh barokní loutny s Miloslavem Študentem (2005). Připravili: P. Hajn, P. Jirásek a K. Fuksa

Putování po stopách pozdně barokní loutny olomouckého nástrojaře Martina Brunera s předním interpretem loutnové hudby a muzikologem Miloslavem Študentem nás zavede do expozice Muzea české hudby, nástrojařské dílny p. Jiří Čepeláka a do někdejšího kláštera ve Svatém Jánu, kde byla provozována hudba benediktinského převora Pátera Ivana Jelínka, jednoho z posledních autorů loutnového repertoáru v Čechách i na Moravě.

Nejnovější CD devítinásobné držitelky ceny Grammy zámořské zpěvačky Janis Siegel, Sketches of Broadway, představuje klasické Broadwayské hity Irvinga Berlina, Lernera a Loeweho, Rodgerse a Hammersteina, Stephena Sondheima a dalších. Právě s tímto repertoárem v originálních, někdy i svérázných aranžmá přijíždí členka legendárních The Manhattan Transfer na sólové turné poprvé do Evropy. Podobně i americký pianista Jacky Terrasson je považován za jednoho z autorů udávajícího směr vývoji současné jazzové tvorby. Magazínem the New York Times byl vybrán mezi třicet umělců, kteří s největší pravděpodobností v dalších třiceti letech nejvýrazněji ovlivní americkou kulturu. Zda se předpověď potvrdila se mohli přesvědčit návštěvníci čtvrtého ročníku jazzového festivalu v Brně, na kterém představil svůj poslední triový projekt Smile.

Ruská baletní škola patří k nejprestižnějším na světě minimálně od dob legendárních produkcí S. P. Ďagileva. Je nesporné, že zásadním způsobem ovlivnila vývoj tanečního umění 20. století. Několik z původních baletů mělo světovou premiéru dokonce přímo na prknech Národního divadla v Brně. Co však znamená dnes tradice ruského baletu u nás a v Evropě se zeptal ředitel ND v Brně Zdeněk Prokeš uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Karla Littery a sólistů Státního akademického Mariinského divadla v Petrohradě a Státního akademického Velkého divadla v Moskvě.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba