28 minut
Wifina

10. červen

Obsah dílu

Úvod — Technika: Kovář-řemeslo — Společnost: Názvy ulic — Příroda: Klokani — Lifestyle: Účesy na léto — Volný čas: Badminton — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:31
  Technika: Kovář-řemeslo
   Kovářství je tradiční řemeslo, které se zabývá zpracováním oceli a jiných kovů za tepla. První důkazy o dávných kovářích pochází z Mezopotámie. Právě tam se totiž našly okované železné předměty staré pět tisíc let. Později se z kovářství stala nejen dovednost potřebná k přežití, ale i druh umění.
   06:41
   Společnost: Názvy ulic
    Už v minulosti potřebovali lidé rozlišovat určitá místa. Nejdříve proto vznikaly názvy pro vybrané cesty a stezky. Ty se většinou pojmenovávaly jednoduše podle toho, kam vedly. Například Stará pražská cesta nebo Linecká stezka. Díky rozvoji měst potom začaly dostávat jména i ulice. Systematičtěji se to dělo od 13. století.
    11:21
    Příroda: Klokani
     Klokani patří mezi vačnatce a přirozeně se vyskytují v Austrálii, Tasmánii, Nové Guineji (čti gyneji) a na přilehlých ostrovech. Existuje jich přes padesát druhů a poznáte je podle silných zadních končetin s úzkými tlapami. Ty slouží klokanům k jejich skákavému pohybu. Nejdál doskočil klokan rudý. Jeden jeho skok měřil rekordních 12,8 metrů.
     15:49
     Lifestyle: Účesy na léto
      Člověk odedávna pečoval o své vlasy. Z pravěku se například dochovaly kostěné ozdoby a spony, jimiž se prameny spínaly. Ve starověkém Řecku jste zase podle účesu poznali, k jaké společenské vrstvě daný člověk patří. Ženy z vyšších kruhů si oblíbily propracované uzly, které nosily na temeni hlavy. Muži zase dávali přednost zvlněným vlasům rozčesaným do stran.
      20:51
      Volný čas: Badminton
       Badminton (čti bedminton) je míčový sport. Dva protivníci nebo dvě dvojice při něm odpalují míček přes síť a snaží se soupeře přimět k chybě. Badminton (čti bedminton) patří mezi nejstarší sporty světa. Podobná hra byla zaznamenána už v 7. století v Číně. Pinkání s opeřeným míčkem se ale objevilo i u původních obyvatel amerického kontinentu.
       25:58
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        17. červen

        Napište nám