Někteří zahraniční turisté i po letech stále jezdí do Československa, pro jiné byl rozpad potvrzením neživotaschopnosti tohoto státu. A pro další jsme se naopak stali vzorem… Režie: V. Křístek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Československo nebylo opuštěným ostrovem. Naopak vzniklo a existovalo na velmi neuralgickém místě Evropy. Proto jeho dělení vzbuzovalo různé nálady a vyvolávalo nejrůznější reakce. I rozporuplné. Jak nás viděli nejbližší sousedé: Poláci, Maďaři, Rakušané, Němci? A co takoví Vlámové a Valoni? Nebo Irové? Neboť je mnoho míst, kde probublává pocit nedostatku identity a touha po sebeurčení. Jak nás tehdy vlastně viděl velký svět?

A co ten skrytý malý, „jiný svět“? Existující jako součást státu a přitom svébytný. Národnostní menšiny polská, maďarská… A nezapomínejme na Romy. Rozdělené rodiny, ztráta jistot. Ani pro ně nebylo dělení Československa snadné. Jaké byly názory Čechů a Slováků v cizině?

Občas si připadáme jako pupek světa. Často s údivem zjišťujeme, že tomu tak není. Vždyť si leckdo v zahraničí ani neuvědomoval, že Československo byla dvojnárodní republika. A naopak – pro někoho jsme se stali vzorným příkladem, jak rozdělit stát bez krve a nenávisti. Což se nepodařilo vždy a všude. Jaký byl pohled na dělení Československa za jeho humny?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2012
 ST