Anketa: Zachránili jste někdy někoho? Ať už doslova, nebo v přeneseném slova smyslu?

Filip Renč

Klikněte pro větší obrázek Ano, ale to jsou takové intimní informace. Spousta lidí zase zachránila mne. Ale řeč je o záchranářích v našich sanitkách, a ty budeme jednou potřebovat všichni. Náš život bude záležet na jejich profesionalitě a rychlosti. Čas je to nejdůležitější, co máme. Buďto ho prohýříme, nebo využijeme.

Jaromír Hanzlík

Klikněte pro větší obrázek Já jsem osobně nikoho nezachraňoval, naštěstí jsem se k takové situaci ani nepřichomýtl, ale zajímavé pro mě bylo, když jsme točili první Sanitku. Ze studijních, protože jsem přes den točil a zkoušel a také hrál divadlo, jsem po představení vždy šel na tehdejší základnu v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích. Na té základnějsem seděl se záchranáři a také jsem s nimi jel k několika výjezdům, takže když jsem do té postavy vstupoval, měl jsem už představu, jakým způsobem se ti lidé chovají, jaké to je, když čekají na výjezdy a jaké to je, když pak skutečně vyjedou. Moje představa se pak musela trošku upřesnit. Myslel jsem, že všechno musí být ve chvatu a rychlosti a ono to o tom právě vůbec není. Je to o preciznosti, protože ve chvatu a zmatku můžete udělat chyby a záchranáři prostě chyby dělat nemůžou. A také jsem se tam dostal do situací, kdy jsem zažil ty „echt“ výjezdy, kdy jsme přijeli k nějaké rvačce. Dnes je poměrně časté, že lidé napadají záchranáře. To se dřív moc nestávalo.

Jiří Dvořák

Klikněte pro větší obrázek Jednou jsem zachránil člověka s přeříznutou spánkovou tepnou. Ale to je dávno…

Petr Kostka

Klikněte pro větší obrázek Namávám rukou ani nad prkotinami. Raději hned při sebemenší pochybnosti vyhledám odbornou pomoc, a tak jednou, když jen trochu bolelo bříško jedno děvčátko u nás při návštěvě na prázdninách, hned jsem jel s ní do nemocnice, a vida! Bylo to slepé střevo, a na poslední chvíli. Nebo jeden zcela cizí hoch skočil do mělké vody, a že ho bolí bříško. Zase šup s ním do nemocnice a také si ho tam museli nechat. Otřes mozku a kdovíco ještě. Snad to byly i záchrany.

Marek Vašut

Klikněte pro větší obrázek Zkušenosti mám hlavně z vojny, kde jsem byl školen na střední zdravotnický kádr – a teď už to můžu prozradit: v případě války bych byl velitelem praporního obvaziště. Válka naštěstí nebyla a já jsem svoje znalosti mohl uplatnit v Sanitce 2 jako řidič-záchranář.

Michal Dlouhý

Klikněte pro větší obrázek Zatím jsem vždy zachraňoval jen sebe.

Pavel Zedníček

Klikněte pro větší obrázek Asi dvakrát v životě jsem byl v blízkosti dopravních nehod a volal jsem záchranou službu, ale doslova život jsem ještě nezachraňoval. Ale musím říct, že natáčení Sanitky 2 mě v první pomoci dost vyškolilo.

Ivana Andrlová

Klikněte pro větší obrázek Já sama jsem byla u epileptického záchvatu a také jsem se jednou ocitla uprostřed přestřelky. No, nic moc. Všechny, kteří se zachraňování zabývají, moc obdivuju.

Václav Jiráček

Klikněte pro větší obrázek Já naštěstí ne.