Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Často nutí k zamyšlení nad tím, co je ještě norma a co ne.. Autismus mění životy rodin a je předmětem řady výzkumů.

Autismus aneb co je normální: Žijí ve svém světě a není vůbec snadné učit je žít v tom jiném, „normálním“. Diagnózu autismus, která má řadu podob, se rodiče dětí dozvědí kolem jejich tří let nebo později. S tím, že speciální léky neexistují. Co jim pomáhá dorozumět se s vlastním dítětem? A co když má i další vážné poruchy, a jak to zvládnout u dvojčat?Za co můžou geny: Autismus je zatím pro lékaře záhadou, úloha genetiky se intenzivně zkoumá. V Brně teď dětští neurologové, patofyziologové i další vědci rozjeli novou studii a zjišťují, jak se na vzniku nemoci podílí konkrétní gen. Počet dětí s autismem podle odborníků roste a studenti medicíny v Brně se mj.snažili vypátrat, jak je to s autisty v dospělosti.Dětská neuroložka Hana Ošlejšková: Medicínu má v rodině, ale obor jí vybrala spíš náhoda. Je za ni vděčná, přestože zná řadu diagnóz, kdy je lékař zatím bezmocný. U dětí je to tím horší. Proto přednostka brněnské kliniky sází na moderní metody, výzkum a vědu. Věří, že tak jako se léčí epilepsie i některé vzácné nemoci, půjde to i u dalších.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Dnešek patří dětem, které žijí ve svém vlastním světě

  2. 4. 2013

  Praha - Dnešek patří dětem, které žijí ve svém vlastním světě. Okolí považuje jejich chování za divné a nenormální, v tom se ale mýlí. Děti s diagnózou autismus mají jen zažité zvyky, vlastní představivost a o blízkost druhých příliš nestojí. Autismus patří mezi jednu z nejzávažnějších poruch mentálního vývoje, která se projevuje celoživotně. V Česku se ročně narodí asi 200 autistických dětí, jejich počet přitom v posledních letech stále roste. Trvale je 2. duben Světovým dnem autismu od 18. prosince 2007, kdy Valná hromada OSN přijala prohlášení, předložené státem Katar. Toto usnesení se vztahuje k jednomu ze tří dnů oficiálně vyčleněných pro specifické poruchy - tzv. Dny OSN. 

 • Některé děti z autismu vyrostou, tvrdí odborníci

  16. 1. 2013

  Washington – Američtí vědci přišli na to, že některé děti mohou vyrůst z autismu. S narůstajícím věkem prý postupně přicházejí o symptomy této poruchy. Tvrdí to studie Národního institutu pro zdraví, která zkoumala 112 autistických dětí. Odborníci ale vyzývají k obezřetnosti před takovými závěry. Dosud se mělo za to, že autismus je nevyléčitelný, vyzývají proto, aby nový poznatek ještě vědci prověřili a případně potvrdili v dalších studiích.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín