Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak moc nakopla fyzika rozvoj medicíny, ukazují dnešní diagnostické, a zároveň už i léčebné metody. Radiologové díky nim dokážou šetrně řešit řadu záludných chorob například i v oblasti břicha.

Protéza do zákeřné výdutě: Většinou dlouho nebolí a neprojevuje se, od určité velikosti znamená ale smrtelné riziko. Jde o chorobné rozšíření neboli výduť břišní tepny. Když praskne, má pacient leckdy malou šanci přežít. Pomoci může včasná, ale náročná operace. Vedle chirurga je stále častěji i v rukou intervenčního radiologa, zákrok vedený vnitřkem cév je šetrnější. V Olomouci řeší i ty nejsložitější případy, kdy dostává pacient speciální cévní protézu na míru.Likvidace nádoru teplem: Nejen rozšíření, ale i přílišné zúžení je problém, který může vyřešit zákrok radiologů. V brněnské fakultní nemocnici se specializují na žlučové cesty, které jsou ucpány nádorem. Zprůchodňují je termoablací, při které nežádoucí tkáň spálí pomocí speciálních elektrod. Touto metodou likvidují například i malé metastázy v játrech,které nelze operovat. Jiný postup zase umožní dostat léky trubičkou rovnou do nádoru.Profesor radiologie Vlastimil Válek: V jeho doktorské rodině nebylo před studiem medicíny úniku, naštěstí ho bavila, a ze všeho nejvíc přístroje. Zakotvil u bouřlivě se rozvíjející radiologie, která využívá hlavně záření i ultrazvukové vlny. Zaměřil se na diagnostiku a léčbu v oblasti břicha, některé metody zavedl jako první a renomé získal i v zahraničí. Je šéfem Radiologické kliniky a zároveň náměstkem ředitele FN Brno, působí na LF MU Brno.

Přehrát video

Obsah pořadu

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrĂ˝ den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrĂ©tne z okr…

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu