Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zhruba až sto miliard nervových buněk obsahuje lidský mozek. V nich pátrají experti po příčinách neurodegenerativních nemocí i možnostech účinnější léčby

Těžký soupeř Parkinson

Život postupně mění ve zpomalený film. Parkinsonova choroba se dá částečně léčit, ale ne vyléčit. Základem úspěchu je především včasná diagnóza. Vědci v Brně teď zkoumají, jak se k ní dobrat co nejdříve. Využívají při tom unikátní magnetickou rezonanci. Pacienti zatím bojují s chorobou pomocí moderních léků i metod – Jan Cieslar z Českého Těšína už téměř čtvrt století.Magnetickou stimulací proti Alzheimerovi

Alzheimerova demence, při které člověk nepoznává okolí a ztrácí se sám v sobě, je předmětem nesčetných výzkumů. Jeden z nich probíhá ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Lékaři zjišťují, zda magnetická stimulace mozku, využívaná už u jiných diagnóz, dokáže pomoci pacientům s lehčí formou nemoci.Neuroložka Irena Rektorová

Medicínu původně neplánovala, a dnes zkoumá, které části mozku jsou za plánování zodpovědné. Věnuje se pacientům s poruchami paměti i hybnosti, má na kontě mezinárodní úspěchy, řadu publikací i titul profesorky. V Brně koordinuje i vede vědecké týmy, a hodně jí pomáhá její rodinné zázemí.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Čím dřív, tím líp: Otestujte se na Alzheimera

  8. 12. 2012

  Brno – Do boje s Alzheimerovou chorobou vstoupilo výzkumné pracoviště ICRC v Brně v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny. Nově otevřené Centrum pro poruchy paměti má kromě léčby pomoci zejména demenci včas zachytit – a to ve spolupráci s praktickými lékaři. Jedině tak lze její postup výrazně zpomalit.

 • Nový počítačový program pozná příznaky nemoci jen z řeči pacienta

  4. 11. 2012

  Brno – Poznat z pouhé řeči pacienta příznaky například Parkinsonovy choroby? Na bezbolestné a neinvazivní metodě vyšetření pracují vědci z Vysokého učení technického v Brně. Snaží se vytvořit počítačový program, který prostřednictvím analýzy řeči rozpozná některá neurologická onemocnění, a to i v raném stadiu. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

 • Parkinsonovu chorobu léčí v Olomouci unikátní metodou

  1. 11. 2012

  Olomouc - Neurochirugové ve Fakultní nemocnici v Olomouci začali léčit Parkinsonovu chorobu novou metodou. "Unikátní operační přístup zatím v Česku nikde jinde nevyužili, v Evropě se provádí jen v devíti centrech," uvedl přednosta neurologické kliniky Petr Kaňovský. Pro pacienta je zákrok komfortnější, rychlejší a také bezpečnější. Operace nemocné nevyléčí zcela, ale odstraní většinu nepříjemných příznaků a zlepší kvalitu jejich života. Podle zástupců nemocnice dnes lékaři provedli teprve třetí operaci tohoto druhu.

 • Počet Čechů s alzheimerem neustále roste

  10. 10. 2012

  Praha - Alzheimerovou chorobou trpí už 130 tisíc Čechů a jejich počet neustále roste. A není to trend jen český. Evropská unie proto tlačí na zavedení systémové péče. Kabinet tak dnes bude projednávat první národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc. Týkat by se měl období od roku 2014 do roku 2017. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou je podle předsedkyně České alzheimerovské společnosti Ivy Holmerové v Česku nedostatečná a pomoc pečujícím rodinám je mizivá. Akční plán by podle ní mohl situaci zlepšit, stejně jako pomohly plány ve Francii či Británii.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

 • Eliška 20. 10. 2016 14:32

  Tip

  U nás to bylo to samé, až dokud jsme nezačali něco dělat. Koupili jsme šnekový odšťavňovač značky Ph…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 23. 2.

Rok v bezvědomí
Bezvědomí a paměť
Bazální stimulace