Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tvoří se v těle dlouhá léta, proč jí dávat šanci? Rakovina se dá v některých případech včas zastavit, případně stačí menší šetrná operace

Rakovina, která se dá zabrzdit: Nádor tlustého střeva nemusí vůbec dostat šanci. Vyvíjí se totiž dlouho a moderní vyšetřovací metody ho mohou včas odhalit a zlikvidovat. U paní Dagmar stačila mininvazivní operace, protože vyrazila k lékaři ještě včas. Vážně nemocných je stále zbytečně moc, přestože už Češi nejsou první na světě.Mininvazivní operace nadledvin: Na onemocnění malých orgánů s velkým vlivem v těle se přijde často jen náhodou. Nádor nadledvinek například extrémně zvedá krevní tlak. Přestože jsou obě uloženy hluboko, provádí se i tady laparoskopická operace. V Ostravě zavedli méně obvyklý postup, patří ale k nejšetrnějším.Chirurg Pavel Zonča: nejvíc ho lákají operační postupy, které pacienta zasáhnou co nejméně. Musí se umět rychle rozhodnout a nevyhne se ani mezním situacím. Zaměřil se na onkochirurgii i operace obezity. Začínal v Karviné a Ostravě, největší zkušenosti ale získal v Německu. Teď je využívá opět v Ostravě, jako šéf chirurgické kliniky fakultní nemocnice.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Na screening rakoviny začnou pojišťovny lidi zvát

  12. 2. 2013

  Praha – Ministerstvo zdravotnictví zamýšlí spustit od léta projekt cíleného zvaní na screening rakoviny, zapojí se do něj všechny zdravotní pojišťovny. Zhruba čtyři miliony pojištěnců dostanou od své pojišťovny dopis s pozvánkou na preventivní vyšetření. Ministerstvo získalo na projekt evropské peníze, pojišťovnám uhradí poštovné. V České republice hradí zdravotní pojišťovny tři plošné screeningy rakoviny - prsu, čípku děložního a tlustého střeva a konečníku.

 • Rakovina tlustého střeva zabíjí zbytečně, Češi podceňují prevenci

  4. 2. 2013

  Praha - Češi již několik let drží nechvalné prvenství v onemocnění rakovinou tlustého střeva. Tu způsobují především špatné stravovací návyky, obezita a nedostatek pohybu. Mnoho případů se podaří odhalit až v pokročilém stádiu, kdy jsou šance na úplné vyléčení minimální. V opačném případě zaznamenávají lékaři vysokou úspěšnost léčby. Je ovšem zapotřebí chodit na pravidelné kontroly a screeningy. Ačkoliv jsou k dispozici pro všechny jedince v rizikové věkové kategorii nad 50 let, preventivně se vyšetří jen velmi málo z nich. Právě na rakovinu tlustého střeva se chce zaměřit preventivní kampaň Mezinárodní unie proti rakovině, která tak připomíná dnešní Světový den proti rakovině.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu