32 minut
Tep 24

9. února 2013

Obsah dílu

Poruchy srážení krve — Zápas mladého tenisty — Dětský hematolog Jan Blatný

Části dílu

00:52
Poruchy srážení krve
  Poruchy srážení krve: Trombóza a hemofilie jsou poruchy srážení krve, které můžou člověka ohrozit, zvláště pokud podcení příznaky nebo léčbu. V prvním případě se krev sráží příliš, ve druhém vůbec. O riziku trombózy či embolie by měly vědět především dívky a ženy, roli totiž může hrát hormonální antikoncepce i řada dalších faktorů. Naopak hemofilie je vrozená a postihuje pouze chlapce. Existují ale moderní léky, a odborníci právě ověřují další novinku.
  09:27
  Zápas mladého tenisty
   Zápas mladého tenisty: Tenisovou raketu držel poprvé ve čtyřech letech a v kategorii žáků byl Daniel Vrba tehdy nejlepší v republice. Pak přišla nemoc, u dětí velmi ojedinělá porucha krvetvorby, s názvem myelodysplastický syndrom. Brněnští lékaři mu nasadili léčbu ze speciálně upravené králičí krve. Po třech letech začal Dan na kurtech znovu vyhrávat.
   17:47
   Dětský hematolog Jan Blatný
    Dětský hematolog Jan Blatný: Medicínu měl v rodině, a když se pro ni rozhodl, věděl, že bude léčit děti. Primář dětské hematologie ve FN Brno se zaměřil na méně známé, ale neméně závažné choroby. Včetně těch vzácných, a dokonce jedné raritní, kterou teď lékaři zkoumají. A dlouho se specializuje na hemofilii, jak na léčbu, tak na organizaci péče o tyto pacienty.
    Přehrát celé video
    Stopáž26 minut
    Další díl
    16. února 2013

    Přehled dílů

     

    Tep 24 na sociálních sítích

    Napište nám