Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Lékaři jsou si blíž, než tomu bylo kdykoli předtím, tedy alespoň co se týče vzdáleností. Co to přináší pro nemocné? Magazín TEP tentokrát o telemedicíně.

V Česku přibývá lidí, kteří jsou pod dohledem domácího monitoringu. A narůstá taky počet nemocnic, které spolu komunikují pomocí telemostů a navzájem sdílí a konzultují výsledky z nejrůznějších vyšetření. A dokonce ? operatér už nemusí stát přímo nad pacientem na operačním sále, ale může řídit zákrok třeba ze své kanceláře. To všechno je realita s názvem telemedicína, jednoduše řečeno léčení na dálku. Hlavní cíl: omezit nepřesné diagnózy a zabránit chybám.Jak se žije těm, kteří jsou 24 hodin denně pod dohledem přístroje? Dá se na to zvyknout? Jana Vorlického zachránili lékaři z nemocnice v Českých Budějovicích a už čtyři roky žije s kardiostimulátorem, který jeho srdce hlídá.Nejsmělejší vize telemedicíny počítají s lékařskými zásahy prováděnými na dálku. Technicky je to možné už teď – a chirurg může ovládat robotické operační nástroje třeba na druhém konci světa. Při experimentech se zvířaty jsou ale výzkumy ještě dál. Vědci se snaží vytvořit roboty, kteří by zvládli operaci sami bez toho, aby je řídil člověk. Nahradí jednou roboti lékaře?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • 16 Čechů má jako první na světě kardiostimulátor přímo v srdci

  15. 1. 2013

  Praha - Čeští lékaři začali spolu s americkými kolegy používat jako vůbec první na světě nový typ kardiostimulátoru. Na rozdíl od svých předchůdců je bezdrátový, menší než tužková baterie a lékaři ho můžou implantovat přímo do srdce. Zatím byl voperován šestnácti Čechům a jednomu Nizozemci s pomalým srdečním tepem. První operace provedl primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor Petr Neužil. Novinku budou používat i v IKEMu. Bez kardiostimulátoru by se neobešlo skoro 4 a půl milionu lidí na celém světě, v Česku srdeční rytmus hlídá asi 80 tisícům pacientů.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrý den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrétne z okresu Levice.. …

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu