Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Co a jak ovlivňuje srážení krve, a co když krvetvorné buňky zradí vlastní tělo?
Zápas mladého tenisty se vzácnou nemocí.

Poruchy srážení krve: Trombóza a hemofilie jsou poruchy srážení krve, které můžou člověka ohrozit, zvláště pokud podcení příznaky nebo léčbu. V prvním případě se krev sráží příliš, ve druhém vůbec. O riziku trombózy či embolie by měly vědět především dívky a ženy, roli totiž může hrát hormonální antikoncepce i řada dalších faktorů. Naopak hemofilie je vrozená a postihuje pouze chlapce. Existují ale moderní léky, a odborníci právě ověřují další novinku.Zápas mladého tenisty: Tenisovou raketu držel poprvé ve čtyřech letech a v kategorii žáků byl Daniel Vrba tehdy nejlepší v republice. Pak přišla nemoc, u dětí velmi ojedinělá porucha krvetvorby, s názvem myelodysplastický syndrom. Brněnští lékaři mu nasadili léčbu ze speciálně upravené králičí krve. Po třech letech začal Dan na kurtech znovu vyhrávat…Dětský hematolog Jan Blatný: Medicínu měl v rodině, a když se pro ni rozhodl, věděl, že bude léčit děti. Primář dětské hematologie ve FN Brno se zaměřil na méně známé, ale neméně závažné choroby. Včetně těch vzácných, a dokonce jedné raritní, kterou teď lékaři zkoumají. A dlouho se specializuje na hemofilii, jak na léčbu, tak na organizaci péče o tyto pacienty.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Hemofilici se obávají ohrožení léčby, podle SÚKL nic nehrozí

  16. 2. 2012

  Praha - Léčba pacientů s poruchou krevní srážlivosti je podle Českého svazu hemofiliků ohrožena. Některé životně důležité léky si prý nadále nemohou aplikovat doma, ale musejí kvůli tomu být hospitalizováni. Česku kvůli tomu podle svazu hrozí "nebetyčná ostuda". Změnu značení léků udělal lékový ústav, ten ale ohrožení pacientů odmítl. Jejich obavy prý vznikly nesprávným výkladem rozhodnutí úřadu. Lékaři mohou dál psát pacientům léky pro domácí léčbu.

 • Hemofilici se na táboře učí, jak si správně píchnout injekci

  21. 7. 2011

  Ondrášova Lhota - Čtyři desítky chlapců z celé země se účastní speciálního tábora pro hemofiliky v Beskydech. Vedle zábavy se tady pod dohledem zdravotníků učí píchnout si injekci a pravidelně cvičit. Nemoc je dědičná a postihuje muže, ženy zmutovaný gen přenášejí. Tábora se účastní i dívky – příbuzné nebo kamarádky. Všechny čeká ještě více než týden her a soutěží, ale i učení.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrĂ˝ den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrĂ©tne z okr…

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu