27 minut
Tep 24

24. března 2012

Obsah dílu

Termoplastika průdušek — Sarkoidóza — Plicní lékař Vítězslav Kolek

Části dílu

00:58
Termoplastika průdušek
  Termoplastika průdušek: nová metoda, kterou začali u těžkých astmatiku jako první v Česku a druzí v Evropě využívat lékaři v nemocnici Na Homolce. Provádí se ve třech fázích s pomocí speciálního katetru a tepelné energie, která působí na hladké svalstvo. Pilotní projekt podpořený VZP má ověřit účinnost metody. Zákrok podstoupila i 27letá studentka medicíny.
  06:09
  Sarkoidóza
   Sarkoidóza - nemoc mnoha tváří: patří k největším záhadám plicní medicíny. Postihuje plíce, ale kůži, kosti, mozek nebo srdce. Příznaky se velmi různí. Sarkoidóza někdy nevyžaduje léčbu, jindy může skončit transplantací plic. V Česku ji mají tisíce pacientů. V rozkrývání příčin a mechanismu nemoci dosáhli lékaři a vědci v Olomouci světového úspěchu. Výzkum pokračuje.
   16:02
   Plicní lékař Vítězslav Kolek
    Plicní lékař Vítězslav Kolek: Nejprve bojoval s tuberkulózou, teď hlavně s rakovinou plic. Mezi prvními se snaží zavádět nové léky a metody, včetně laseru. Byl v týmu, který jako první na světě aspoň zčásti poodhalil tajemství sarkoidózy. V Olomouci vytvořil evropské centrum výzkumu. Je zkušeným intervenčním bronchologem (využití endoskopie) a podle kolegů přední osobností oboru.
    24:53
    Stručně
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     31. března 2012

     Přehled dílů

      

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám