26 minut
Tep 24

20. března 2011

Část: Kardiovaskulární onemocnění a ženy

Obsah dílu

Kardiovaskulární onemocnění a ženy — Převratná léčba hypertenze — Léčba infarktu kmenovými buňkami

Části dílu

00:53
Kardiovaskulární onemocnění a ženy
  Téměř 55 000 Čechů ročně zemře na choroby srdce a cévního systému, a to je polovina všech úmrtí v Česku. Rozdíl mezi muži a ženami je především ve věku, ve kterém jejich srdce a cévy choroby nejvíc ohrožují. Díky dočasné ochraně estrogeny se nemoci začnou u žen projevovat v průměru o deset let později ? většinou až s nástupem menopauzy. Pomoci lépe chránit ženám zdraví se snaží lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Natáčel s nimi Jiří Kokmotos.
  06:05
  Převratná léčba hypertenze
   Jako revoluce v léčbě vysokého krevního tlaku je označovaná nová metoda, která hypertenzi odstraní, nebo aspoň sníží nastálo. Pacienty tak zbaví každodenní povinnosti užívat léky: Je založená na operačním zákroku v oblasti ledvin. Metoda už se úspěšně vyzkoušela v Austrálii, v Německu, v Polsku a taky v Česku - v pražské Nemocnici Na Homolce. Miniinvazivní výkon vysvětlí primář Kardiologie Petr Neužil. Hned po té výkon popíše pacient Milan Vobruba.
   17:30
   Léčba infarktu kmenovými buňkami
    Léčit akutní infarkt myokardu pomocí kmenových buněk? Medicína se téhle myšlenky nechce vzdát, navzdory tomu, že první výsledky v klinické praxi jsou zatím rozpačité. Experimentální studie ale naznačily, že by kmenové buňky kostní dřeně mohly posloužit k opravení škod, které infarkt způsobí v srdečním svalu. Vedle klasické léčby by tak pacienti mohli mít mimo jiné větší šanci, že infarkt jejich srdce nepostihne znovu. Spolupráci pražských kardiologů a hematologů sledovala Silvie Friedmannová.
    23:09
    Stručný přehled
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     26. března 2011

     Přehled dílů

     128 dostupných

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám