Lucemburkové (4/6)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Král bez koruny. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekVáclav IV. nastupoval na trůn po otcově smrti jako nezkušený vladař. Záhy zemřeli i tři jeho zkušení rádcové. Zemi zasáhla morová epidemie a situaci komplikovalo papežské schizma – působení Urbana VI. v Římě a zároveň Klimenta VII. v Avignonu. Vlivem těchto okolností odložil panovník i cestu do Říma za císařskou korunou, k níž už nedostal nikdy další příležitost.

Václavova kariéra byla velmi rozporuplná. Od útlého dětství byl hýčkán otcem, který ho až příliš urputně připravoval na vladařskou dráhu. Syna nechal už ve dvou a půl letech korunovat a 1376 ho ustanovil římským králem. Takto strmému vzestupu neodpovídala Václavova povaha. Měl snahu unikat do světa zálib a trávil čas lovem v okolí Karlštejna, Křivoklátu, Žebráku a Točníku ve společnosti svých oblíbenců.

Poměrně úspěšné období jeho vlády končí 1393 roztržkou s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Pramenila z rozdílných mocenských vizí, ale též ze vzájemné osobní nelibosti. Rozepře během nichž byl na příkaz krále zavražděn Jan z Pomuku, oslabovaly Václavovu pozici a zástupci vysoké šlechty se stále více obávali jeho dalších přehmatů, proto ho pod záštitou Panské jednoty v Berouně zajali a internovali. Osvobozen byl až na zásah svého mladšího bratra, Jana Zhořeleckého.

Římská říše si nemohla dovolit slabého vládce, proto byl 1400 kurfiřty zbaven titulu římského krále a na jeho místo nastoupil Ruprecht III. z rodu Wittelsbachů, což znamenalo porážku nejen jeho samotného, ale též Lucemburského rodu.

V tomto díle navštívíme

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Normální divák 15. 5. 2016 03:30

  Děs

  Kde jste vzali toho plešatého joudu s tak neuvěřitelně příšerným přednesem? Odporný pražský zpěvavý přízvuk,…

 • Eliška Svobodová 8. 5. 2016 11:31

  Zikmund vrátil slávu Lucemburkům....?

  Hodnotit dílo krále Zikmunda lze i z jiného náhledu. Zikmund chtěl - jistě- udělat určité reform…

 • Marccik 14. 5. 2014 13:10

  krásný pořad

  škoda jen, že kvůli nesrozumitelné výslovnosti nebylo panu Mertlíkovi příliš rozumět.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo byl…
Karel IV.
Karel IV.

český král, římsko-německý král a římský císař

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378

Související pořady