Lucemburkové (3/6)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

V záři císařské koruny. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekRoku 1354 začíná cesta krále Karla za císařskou korunou do Říma. Průvod odjíždí ze Sulzbachu, který se měl stát centrem vladařova projektu tzv. Nových Čech, nejprve za ziskem lombardské železné koruny, která byla podmínkou císařské korunovace a pokračoval přes Aquileju, Mantovu, Pavii, Miláno a Pisu do Říma.

Náročná cesta, během které Karel získal řadu cenných relikvií vrcholila příjezdem do Říma o Zeleném čtvrtku 2. dubna 1355. Během jediného dne podnikl pouť po římských bazilikách a 5. dubna 1355 byl korunován. Od té doby, na znamení následnictví, si ke jménu připisuje číslovku „čtvrtý“.

Při zpáteční cestě Karel přežil v Pise útok na vlastní osobu, když spolu s manželkou unikl požáru v domě, v němž bydleli a před odjezdem do Prahy byl nucen potlačil nastalé povstání. Po návratu do Čech navštívil hrad Karlštejn, kam nechal uložit korunovační klenoty, sepsal zákoník Maiestas Carolina a Zlatou bulu Karla IV., která byla schválena v Metách 1356.

Začal též řešit palčivou otázku nástupnictví, protože z jeho potomků žila pouze dcera Kateřina. V roce 1361 se mu v Norimberku narodil dlouho očekávaný a vytoužený syn Václav. Přesto za tři roky podepisuje s Habsburky a Anjouovci tzv. Dědické úmluvy, které určují nejen pravidla nástupnictví, pokud bude některý z rodů bez dědiců, ale automaticky i politické rozložení moci v Evropě. Usiluje i o návrat papeže do Říma.

Karlova politika měla daleké budoucí vize, kterým přizpůsoboval i výchovu syna, kterého uvedl před blížící se smrtí až příliš záhy do politiky a na francouzský dvůr.

V tomto díle navštívíme

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Normální divák 15. 5. 2016 03:30

  Děs

  Kde jste vzali toho plešatého joudu s tak neuvěřitelně příšerným přednesem? Odporný pražský zpěvavý přízvuk,…

 • Eliška Svobodová 8. 5. 2016 11:31

  Zikmund vrátil slávu Lucemburkům....?

  Hodnotit dílo krále Zikmunda lze i z jiného náhledu. Zikmund chtěl - jistě- udělat určité reform…

 • Marccik 14. 5. 2014 13:10

  krásný pořad

  škoda jen, že kvůli nesrozumitelné výslovnosti nebylo panu Mertlíkovi příliš rozumět.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo byl…
Karel IV.
Karel IV.

český král, římsko-německý král a římský císař

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378

Související pořady