Lucemburkové (2/6)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 28  
Sdílet
| Poslat odkaz

V otcových stopách. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekVladařské schopnosti Karla IV. se rodily postupně v dobách, kdy se po boku otce – Jana Lucemburského, účastnil tažení, na jejichž konci byl zisk území v oblasti severní Itálie, Korutan a Tyrol. Jan Lucemburský opět svou pověstnou sňatkovou politikou získal rezignaci Jindřicha Korutanského na český královský titul – sňatkem syna Jana Jindřicha s jeho dcerou Markétou Korutanskou, zvanou Hubatá.

Karel během italských tažení podniká první státnické kroky a zakládá první z řady hradů – Montecarlo u Luccy. Zastupuje také svého otce v královské kanceláři v Parmě. Italský odpor vůči Lucemburkům sílí a Karel po odvráceném atentátu na vlastní osobu a zvláštní snu zcela mění svůj dosavadní způsob života. 1333 se ujímá Českého království.

Janovi postupně slábne zrak, ale přesto se po smrti Elišky Přemyslovny žení s Beatrix Bourbonskou, zahajuje přestavbu Pražského hradu a spolu se synem Karlem se účastní neúspěšné křížové výpravy do Vratislavi, kde oslepne úplně a vrací se do Čech.

Karel si ovšem otcův návrat vysvětluje jako projev nedůvěry ve své vladařské schopnosti. Problémem se ukáže i fakt, že Češi si oblíbili více Karlovu manželku Blanku z Valois než královnu Beatrix, která dotčeně odchází se synem Václavem pryč. Jan za to vykáže Blanku do Brna a Karel odjíždí. V závěti pak odkazuje rodové hrabství synu Václavovi a Čechy Karlovi. Záhy přichází o území v Tyrolích vlivem rozchodu Markéty Hubaté s Janem Jindřichem. Markétin sňatek s Ludvíkem Bavorem umožní nadvládu nad tímto územím konkurenčnímu rodu Wittelsbachů.

Karel s Ludvíkem Bavorem bojuje o titul římského krále. Je sice zvolen, ale Cáchy stále straní Ludvíku Bavorovi. Ke Karlově korunovaci římským králem dochází v Bonnu až po smrti Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku, kam slepý král spolu se synem přitáhl s vojsky na pomoc Filipovi VI.

Roku 1347 se Karel stal českým králem podle osobně sepsaného nového královského řádu a brzy na to zakládá univerzitu. Během manželství s Annou Falckou se smiřuje s Wittelsbachy a po svém zranění a smrti Anny Falcké se žení s Annou Svídnickou, rozšiřuje svá území a správním centrem stanovuje Sulzbach.

V tomto díle navštívíme

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Normální divák 15. 5. 2016 03:30

  Děs

  Kde jste vzali toho plešatého joudu s tak neuvěřitelně příšerným přednesem? Odporný pražský zpěvavý přízvuk,…

 • Eliška Svobodová 8. 5. 2016 11:31

  Zikmund vrátil slávu Lucemburkům....?

  Hodnotit dílo krále Zikmunda lze i z jiného náhledu. Zikmund chtěl - jistě- udělat určité reform…

 • Marccik 14. 5. 2014 13:10

  krásný pořad

  škoda jen, že kvůli nesrozumitelné výslovnosti nebylo panu Mertlíkovi příliš rozumět.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo byl…
Karel IV.
Karel IV.

český král, římsko-německý král a římský císař

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378

Související pořady