V otcových stopách. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázek Vladařské schopnosti Karla IV. se rodily postupně v dobách, kdy se po boku otce – Jana Lucemburského, účastnil tažení, na jejichž konci byl zisk území v oblasti severní Itálie, Korutan a Tyrol. Jan Lucemburský opět svou pověstnou sňatkovou politikou získal rezignaci Jindřicha Korutanského na český královský titul – sňatkem syna Jana Jindřicha s jeho dcerou Markétou Korutanskou, zvanou Hubatá.

Karel během italských tažení podniká první státnické kroky a zakládá první z řady hradů – Montecarlo u Luccy. Zastupuje také svého otce v královské kanceláři v Parmě. Italský odpor vůči Lucemburkům sílí a Karel po odvráceném atentátu na vlastní osobu a zvláštní snu zcela mění svůj dosavadní způsob života. 1333 se ujímá Českého království.

Janovi postupně slábne zrak, ale přesto se po smrti Elišky Přemyslovny žení s Beatrix Bourbonskou, zahajuje přestavbu Pražského hradu a spolu se synem Karlem se účastní neúspěšné křížové výpravy do Vratislavi, kde oslepne úplně a vrací se do Čech.

Karel si ovšem otcův návrat vysvětluje jako projev nedůvěry ve své vladařské schopnosti. Problémem se ukáže i fakt, že Češi si oblíbili více Karlovu manželku Blanku z Valois než královnu Beatrix, která dotčeně odchází se synem Václavem pryč. Jan za to vykáže Blanku do Brna a Karel odjíždí. V závěti pak odkazuje rodové hrabství synu Václavovi a Čechy Karlovi. Záhy přichází o území v Tyrolích vlivem rozchodu Markéty Hubaté s Janem Jindřichem. Markétin sňatek s Ludvíkem Bavorem umožní nadvládu nad tímto územím konkurenčnímu rodu Wittelsbachů.

Karel s Ludvíkem Bavorem bojuje o titul římského krále. Je sice zvolen, ale Cáchy stále straní Ludvíku Bavorovi. Ke Karlově korunovaci římským králem dochází v Bonnu až po smrti Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku, kam slepý král spolu se synem přitáhl s vojsky na pomoc Filipovi VI.

Roku 1347 se Karel stal českým králem podle osobně sepsaného nového královského řádu a brzy na to zakládá univerzitu. Během manželství s Annou Falckou se smiřuje s Wittelsbachy a po svém zranění a smrti Anny Falcké se žení s Annou Svídnickou, rozšiřuje svá území a správním centrem stanovuje Sulzbach.

V tomto díle navštívíme

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument