Král s tváří anděla. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázek Roku 1278 v bitvě na Moravském poli padl Přemysl Otakar II. Chaos v zemi, spojený se střídáním panovníků měl ukončit sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským 1. 9. 1310. Tím začíná období vlády rodu Lucemburků v Čechách. Čtrnáctiletý Jan se v začátcích své vlády potýká s prosazením svých práv v zemi rozdělené na dva mocenské tábory. Pomocí spojence, kaplana Berengarda, proniká do Prahy, kde vydává Inaugurační diplomy a řeší otázky nástupnictví na římském trůně po smrti svého otce Jindřicha VII.

Zájem o evropské dění mu ztěžuje sílící boj šlechty o vzrůst podílu na moci. Do mocenských půtek mezi vůdčími osobnostmi obou táborů, Jindřicha z Lipé a Viléma Zajíce z Valdeka, se prolínají i osobní vztahy. Ukazuje se i odlišný pohled královských manželů na způsob vlády. Král naslouchající šlechtě, podporující turnaje se názorově rozchází s královnou Eliškou, toužící po majestátu vládnoucím z Prahy.

Na znamení nesouhlasu Eliška odchází se synem Václavem na hrad Loket. Král Jan ji však za tuto vzpouru potrestá odnětím syna, kterého posílá k výchově na francouzský dvůr. Snahu o smír mezi královskými manžely ukončí odhalení královy nevěry. Eliška opět opouští dvůr a odjíždí do Landshutu na dvůr své dcery Markéty. Na toto rozhodnutí však doplácí ztrátou finanční podpory a je nucena vrátit se zpět na královský dvůr, kde však už žije po svém v ústraní.

Během let své vlády Jan Lucemburský získal za pomoci strýce Balduina Trevírského nová území a finanční zdroje, podařilo se mu konsolidovat a rozšířit zemi. Obratnou sňatkovou politikou navázal provdáním své dcery Marie za Karla IV. Francouzského Sličného svazek s vlivným francouzským dvorem. Úspěšnou teritoriální politikou s převahou zájmu o evropské dění však získal punc cizince ve své zemi.

V tomto díle navštívíme

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument