Předchozí díl | Následující díl

Lucemburkové (1/6)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Král s tváří anděla. Dokumentární cyklus o osudech významného evropského rodu, jehož členem byl i Karel IV. (2010). Režie A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekRoku 1278 v bitvě na Moravském poli padl Přemysl Otakar II. Chaos v zemi, spojený se střídáním panovníků měl ukončit sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským 1. 9. 1310. Tím začíná období vlády rodu Lucemburků v Čechách. Čtrnáctiletý Jan se v začátcích své vlády potýká s prosazením svých práv v zemi rozdělené na dva mocenské tábory. Pomocí spojence, kaplana Berengarda, proniká do Prahy, kde vydává Inaugurační diplomy a řeší otázky nástupnictví na římském trůně po smrti svého otce Jindřicha VII.

Zájem o evropské dění mu ztěžuje sílící boj šlechty o vzrůst podílu na moci. Do mocenských půtek mezi vůdčími osobnostmi obou táborů, Jindřicha z Lipé a Viléma Zajíce z Valdeka, se prolínají i osobní vztahy. Ukazuje se i odlišný pohled královských manželů na způsob vlády. Král naslouchající šlechtě, podporující turnaje se názorově rozchází s královnou Eliškou, toužící po majestátu vládnoucím z Prahy.

Na znamení nesouhlasu Eliška odchází se synem Václavem na hrad Loket. Král Jan ji však za tuto vzpouru potrestá odnětím syna, kterého posílá k výchově na francouzský dvůr. Snahu o smír mezi královskými manžely ukončí odhalení královy nevěry. Eliška opět opouští dvůr a odjíždí do Landshutu na dvůr své dcery Markéty. Na toto rozhodnutí však doplácí ztrátou finanční podpory a je nucena vrátit se zpět na královský dvůr, kde však už žije po svém v ústraní.

Během let své vlády Jan Lucemburský získal za pomoci strýce Balduina Trevírského nová území a finanční zdroje, podařilo se mu konsolidovat a rozšířit zemi. Obratnou sňatkovou politikou navázal provdáním své dcery Marie za Karla IV. Francouzského Sličného svazek s vlivným francouzským dvorem. Úspěšnou teritoriální politikou s převahou zájmu o evropské dění však získal punc cizince ve své zemi.

V tomto díle navštívíme

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Normální divák 15. 5. 2016 03:30

  Děs

  Kde jste vzali toho plešatého joudu s tak neuvěřitelně příšerným přednesem? Odporný pražský zpěvavý přízvuk,…

 • Eliška Svobodová 8. 5. 2016 11:31

  Zikmund vrátil slávu Lucemburkům....?

  Hodnotit dílo krále Zikmunda lze i z jiného náhledu. Zikmund chtěl - jistě- udělat určité reform…

 • Marccik 14. 5. 2014 13:10

  krásný pořad

  škoda jen, že kvůli nesrozumitelné výslovnosti nebylo panu Mertlíkovi příliš rozumět.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo byl…
Karel IV.
Karel IV.

český král, římsko-německý král a římský císař

* 14. 5. 1316

† 29. 11. 1378