Přísně tajné vraždy: Krvavá tvář komunismu

Komunisté měli – prakticky ihned po nástupu k moci v roce 1948 jasno, s kým bude nutné se vypořádat. Pokud jste si nenechali vysvětlit, že přestala platit demokracie, měli pro vás připraveno mnoho varování. Anebo udělali varování z vás. Exemplárních příkladů byly tisíce.

Mnohé vraždy spáchané profesionálními vrahy na civilním obyvatelstvu v letech 1948 až 1989 nebyly vždy zcela osobní. Měly sloužit především jako varování ostatním odpůrcům režimu, tvrdí tvůrci nového dokumentárního cyklu Přísně tajné vraždy, který připravuje ostravské studio České televize. Ti se dokumentům, které odhalují okolnosti života v době totality, soustavně věnují už několik let. Jsou podepsáni například pod cykly Příběhy železné opony a V zajetí železné opony o osudech vymezených ostnatým drátem. V loňské sérii nazvané Tajné akce StB se pro změnu zaměřili na metody komunistické tajné policie. Ta hraje jednu z hlavních rolí také v Přísně tajných vraždách.

„Celkem se nám zatím podařilo přinést sto šedesát svědectví o zrůdnosti bývalého režimu," shrnuje za tvůrčí tým dramaturg Josef Albrecht, který v případě nového seriálu krátkých dokumentů o politicky motivovaných zločinech v bývalém Československu počítá se spoluprací diváků.

Nechceme rozpoutat demagogii

„Na přípravě pořadu spolupracujeme i s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. V naprosté většině jde o úmrtí, k nimž je sice shromážděno dost faktů, ale nikdy nebyla věrohodně objasněna a hlavně nebyl nikdy potrestán viník. Ať už šlo o šikanu – ve vězení, pronásledování tajnou policií nebo psychický teror,“ přibližuje za tvůrce Jolanda Pilařová, tisková mluvčí ostravského studia České televize. Právě informace diváků mohou přispět k objasnění nevyřešených vražd. „Nechceme rozpoutat žádnou demagogii ani hon na čarodějnice. Chceme prostřednictvím tohoto cyklu pouze naplnit úlohu televize veřejné služby při poskytování informací, faktů a vědomostí, které pomohou nezapomenout na naše vlastní nedávné dějiny," pokračuje Pilařová s tím, že je prozatím připraveno do vysílání dvaačtyřicet – někdy více, jindy méně známých – případů.

Známe osudy lidí, ale neznáme viníky

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu do dnešního dne vyšetřil více než sedm set čtyřicet trestných činů spáchaných v letech 1948 až 1989, u nichž nebylo možné z nějakého důvodu obvinit určitou osobu či osoby. „Mohlo jít o nedostatek důkazů nebo úmrtí podezřelé osoby. Anebo jednoduše o to, že se na dokázaný trestný čin vztahovala některá prezidentská amnestie,“ vypočítává mluvčí ostravského studia ČT. „S uplynutím promlčecí doby nezaniká u těchto politicky motivovaných vražd spáchaných v době od 25. února 1948 do 29. prosince 1989 trestnost. Známe osudy konkrétních lidí i dokumentů, neznáme ale viníky. Všichni ti bachaři, vyšetřovatelé, soudci, udavači i mlčící spoluobčané žijí nebo žili, aniž by za své konání skládali účty. Pomozte s Českou televizí odhalit viníky případů, které měly zůstat zapomenuty,“ apeluje průvodce pořadem Jefim Fištejn na diváky, kteří mohou své podněty posílat na e-mail vrazdy@ceskatelevize.cz

text: Tomáš Franzki
Převzato z časopisu TV star

Napsali o nás