Ivan Kieslinger šel za účast na protikomunistickém povstání na 16 let do vězení.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Od dětství byl skaut a ilegální práce tohoto hnutí se účastnil i za německé okupace. V květnu 1945 se zapojil do Pražského povstání. S nástupem komunismu k moci Ivan Kieslinger nesouhlasil. Poměrně brzy po únorovém puči se zapojil do protikomunistických studentských aktivit. Po zatčení na podzim 1948 ho vyšetřovatelé fackovali.

„Výslech se mi zdál ze začátku tvrdý, ale proti tomu, co jsem absolvoval později, to byla procházka růžovým sadem. Řvali a fackovali…“ vzpomíná Ivan Kieslinger.

Byl odsouzen na šest měsíců za šíření protikomunistického časopisu Svobodný zítřek. Hned po propuštění na jaře 1949 ho kontaktovali lidé z protikomunistického odboje, zda by pomohl osvobodit z Pankráce generála Kutlvašra. Souhlasil, a tím se zapojil do pokusu o převrat, který byl později komunisty pojmenován „Prokešův a Borkovcův puč“ a za účast v něm byl odsouzen k 16 letům vězení. V prosinci 1949 si bachaři z jáchymovského lágru Rovnost „trénovali“ na Kieslingerovi mlácení vězňů, utrpěl přitom dlouhodobá vážná zranění a skončil na dva roky v nemocnici. V roce 1954 dostal milost ze zdravotních důvodů. Dodnes trpí zdravotními následky.

Připravili: scénář Adam Drda, režie Vítězslav Romanov, dramaturgie Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín