Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk

Klikněte pro větší obrázek Před dvěma tisíci lety na vrcholu Mont Beuvray bylo velké keltské oppidum Bibractum, podobné tomu, které známe u nás ve Stradonicích nad Berounkou nebo na Závisti nad Vltavou. Pohled z vrcholu do burgundské krajiny.

Klikněte pro větší obrázek Ke stavbě kamenné hradby, která chránila jejich sídlo, užívali Keltové speciální způsob konstrukce. Před námi je ukázka brány, kudy se vcházelo dovnitř oppida.

Klikněte pro větší obrázek Na úpatí Mont Beuvray je muzeum keltské civilizace, které se specializuje na názornou a širokou prezentaci této dávné kultury po celé Evropě. Keltské oppidum na Závisti v Čechách má s francouzským Bibractem víc společného, než si myslíme.

Klikněte pro větší obrázek U zámku Rochepot jsme poprvé spatřili střechy z barevných glazovaných tašek, typických pro zdejší region. Později jsme je znovu viděli na mnoha místech včetně Dijonu.

Klikněte pro větší obrázek Vévodský palác v Dijonu prošel mnoha přestavbami. Z původního hradu zůstala jen věž Bar, kterou vidíme v pozadí. Dnes palác slouží především jako muzeum.

Klikněte pro větší obrázek Na kraji Dijonu jsou zbytky kláštera Champmol, kdysi nekropole burgundských vévodů založené Filipem Smělým. Dva nejcennější náhrobky jsou dnes uloženy v městském muzeu.

Klikněte pro větší obrázek V Sále gardy je vystaven náhrobek burgundského vévody Filipa Smělého, synovce našeho Karla IV. Celé dílo ukazuje na snahu burgundských vévodů nezůstat pozadu ani po smrti za francouzskými králi.

Klikněte pro větší obrázek Sazenice révy odrůdy Pinot Noir, které byly vysázeny na Mělníku, nechal Karel IV. přivézt odkudsi z Burgundska. Konkrétní lokalitu jsme nakonec našli, byly to vinice v Gevray-Chambertin.

Klikněte pro větší obrázek Klášterní budova v Cîteaux. Cisterciáčtí mniši velmi brzy ovlivnili duchovní a kulturní život i v Českém království. Za 30 let po založení řádu vznikaly už první kláštery u nás v Sedlci, Plasích, nebo v Oseku.

Klikněte pro větší obrázek Uprostřed rozsáhlých vinic, leží zámek Clos de Vougeot, kdysi sídlo cisterciáckých opatů. Dnes patří Bratrstvu rytířů Tastevin a mezi jeho členy nechybějí ani Češi.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3