S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – Podhorácko (2008). Účinkuje soubor Bítešan. Hosté pořadu Jan a Jindřich Pospíšilovi. Režie R. Tesáček

Nejen velké profesionální soubory, ale i ty docela malé a amatérské, mapuje cyklus hudebních pořadů České televize Putování za písničkou.

Putování za písničkou To je například příběh souboru Bítešan z Velké Bíteše na kraji Vysočiny. Bítešan hraje a zpívá písničky ze své oblasti, tedy „pohorácké“ písničky, které se našly v archívech a v notových záznamech místních muzeí.

Abychom tomu rozuměli… Horácko znamená Jihlavu a okolí, silný český a v minulosti spíš německý vliv na lidovou kulturu. Kdežto Podhorácko, to je takový pás od jihu k severu, od Moravského Krumlova přes Náměšť, pak Bíteš, ta je někde uprostřed, až po Tišnov a Boskovicko. Podhorácko je svébytná moravská kulturní oblast sousedící s brněnskou oblastí.

Duší kapely je Milan Vlček, dnes starosta Velké Bíteše. Nouze ho naučila housti. Když před lety Bítešan oživoval a zakládal houslovou muziku, moc muzikantů s chutí věnovat se folklóru nenašel. Naštěstí povolal své syny a pak bratra včetně jeho synů, no a soubor byl na světě. Tady je důkaz: Dvoje první housle – Milan Vlček mladší, Jiří Vlček starší, druhé housle – Jiří Vlček mladší, viola – Milan Vlček starší, basa – Vít Chmelíček… A to je taky příbuzný. Jasný rodinný podnik.

Putování za písničkou Bítešan si sem tam taky někam vyjede. Byl třeba na festivalu v Záhřebu v Chorvatsku, ale hlavně hraje doma a v nejbližším okolí. Už deset let existuje folklórní festival Setkání na Podhorácku, a patří sem taky svatodušní obchůzka dívek, listopadová akce Na bítešském jarmarku, pořádání Sósedských bálů a hlavně proslavené zářijové Bítešské hody. Po mnoha letech prožívají svou renesanci, a to všechny velmi těší.

Pořad s Bítešanem se natáčel ve velmi zajímavé lokalitě, v dalešickém pivovaru, kde před bezmála třiceti lety vznikl legendární film Jiřího Menzela Postřižiny.

Speciálními hosty byli bývalí špičkoví sportovci, mnohonásobní mistři světa v kolové, bratři Jan a Jindřich Pospíšilové. Hodně zajímavý pořad po všech stránkách.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba