S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – z Nymburka na téma pivo se vzpomínkou na spisovatele B. Hrabala (2012). Hraje dechová kapela Lidovka, kapelník J. Trnka. Režie A. Vomáčka

Pivo teklo proudem. A písničky taky. „Tam na konci města hospodu najdeš, když máš velkou žízeň, tak si tam zajdeš…“ Tak přesně takhle znějí první slova úvodní písničky Hospůdko malá z dalšího vydání populárního cyklu Putování za písničkou s Jožkou Šmukařem.

Putování za písničkou Hraje a zpívá se o lahodném moku, typicky našem výrobku, proslaveném českém pivu. Celý pořad se točil ve sladovně nymburského pivovaru. Pěkně to tam vonělo, způsobil to naklíčený ječmen. Pivovar v Nymburce patří mezi početnou množinu malých a středních českých pivovarů. Na první pohled na něm není nic výjimečného. Ale právě že jen na první pohled. V nymburském pivovaru žil totiž se svými rodiči od svých šesti let až do dospělosti a odchodu do Prahy na právnickou fakultu Bohumil Hrabal. A právě „genius loci“ pivovaru, ale také všichni ti „pivovarští“ lidé v něm a kolem něj inspirovali spisovatele k sepsání památných Postřižin. Ty příběhy geniálně přepsal do filmové řeči v roce 1985 Jiří Menzel ve stejnojmenném filmu. Byť filmový příběh nevznikl přímo v Nymburce, ale pro filmaře v mnohem malebnějším pivovaru v Dalešicích na Moravě. O tom všem vypráví v Putování pan ředitel nymburského pivovaru Pavel Benák. Taky o hodně zajímavé historii pivovaru.

Putování za písničkou Navíc pan ředitel nechal samozřejmě taky muzikanty a publikum ochutnat proslavené „postřižinské“ pivo. Ale hlavně se hrálo a zpívalo! Třeba písničky Pivovarští koně, Vyhrávala kapela, Fláma, Měšťanská hospůdka nebo závěrečná Pijácká směs. Všechno v interpretaci nymburské dechovečky Lidovka, vedené Jaroslavem Trnkou. Lidovku navíc ozdobily zpěvačky Kateřina Koubková a Jana Šafaříková. Hlavní aktér televizního cyklu Jožka Šmukař si samozřejmě zazpíval taky. A stejně jako vždycky všem divákům připomněl, že: „S písničkou jde všechno líp!“ Aby ne, když si k tomu všemu zpívání člověk ještě dopřeje pěkně vychlazený žejdlík skvělého piva!

Foto: Lenka Šmukařová

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
ŽánrHudba