s Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – z pražského Žofína staropražské písničky hraje a zpívá kapela Patrola Šlapeto. Režie A. Vomáčka

Hned v úvodu dalšího vydání cyklu Putování za písničkou pozve hostitel Jožka Šmukař televizní diváky do staropražské hospody mezi flamendry a pijáky. Ano, právě staropražské písničky, příklad Nepudeme spát až ráno v šest, Dvacetikoruna, Mým domovem ztichlá je putyka, Za tou naší garáží nebo Já jsem viděl hezkou holku jsou obsahem pořadu, ve kterém se tenhle rázovitý pražský folklor zpívá, ale taky se o něm samozřejmě mluví.

„Písně lidu pražského“ mají hodně široký záběr. Je mezi nimi muzika z kabaretů, kuplety, hospodské popěvky, samozřejmě taky písničky z galerky, morytáty, tedy historky o vraždách a zločinu, pouliční folklor… Je to vlastně lidová poezie, o které psal už před nějakými devadesáti lety Karel Čapek, a žehral na to, že se touto ušlechtilou lidovou kulturou nikdo nezbývá a nikdo ji pořádně nezmapoval. Po pravdě řečeno, nestalo se tak dodnes.

Ale všechny ty staropražské písničky se ústním podáním zachovaly, dnes jsou už samozřejmě doloženy v notách a s texty, a zpívají je četná hudební sdružení. Třeba právě host únorového televizního Putování, tedy Patrola Šlapeto.

Skupinu PATROLA/ŠLAPETO založili v roce 2001 Radan Dolejš (dlouholetý šéf legendárního Šlapeta) a Karel Hoza (dlouholetý šéf Pražského pouťového promenádního orchestru). Skupina se systematicky věnuje interpretaci nejslavnějších hospodských písní minulého století a převážné části repertoáru génia české písničky Karla Hašlera. Během své devítileté existence skupina odehrála přes 500 koncertů po celé republice, hostovala v Rakousku na Schrammel Klang Festu v Litschau a ve Francii, účinkovala v zábavných pořadech České televize a v německé ZDF. Aktivně spolupracuje s Českým rozhlasem Praha, v roce 2009 vystoupila v pořadech Tandem a Tobogán. Na podzim roku 2006 získává PATROLA/ŠLAPETO významnou posilu. Do jejích řad nastupuje další šlapeťák, zpěvák, konferenciér a bavič Oťas Litomiský. V dnešní pořadu Putování za písničkou vám nabídne krásné staropražské písničky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P
ŽánrHudba