Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Očkovací týmy míří do terénu

První mobilní očkovací tým fakultní nemocnice míří do terénu. Zítra vyjede do jedné ze sociálně vyloučených lokalit v Ostravě. Smyslem je nabídnout vakcíny v místech, kde je zatím proočkovanost nízká. V příštím týdnu se očkování rozšíří o další 2 týmy, které vyjedou i do dalších lokalit města.

Očkovací týmy míří do terénu

Živě Martin Gebauer, náměstek MS hejtmana.

Termín pro očkování školáků

Dnešek je nejzazším dnem, kdy se děti starší 12 let mohly nechat naočkovat proti covidu tak, aby stihly obě dávky do začátku školního roku. Věková kategorie 12+ se může registrovat od 1. července.

Obnova řeky Bečvy

Česká inspekce životního prostředí spustila řízení, které má zajistit obnovu řeky Bečvy. Tu poničila loni v září velká ekohavárie. K dodržení zákona o ekologické újmě inspekci v červnu vyzvaly ekologické spolky. Cílem je, aby inspekce podnikla kroky například k obnově řeky zaplacené ze státního rozpočtu nebo zahájila řízení se všemi potenciálními pachateli. Později by náklady nesl odhalený a usvědčený viník. Podle neziskové organizace Arnika je to za dobu existence zákona od roku 2008 poprvé, kdy takový postup inspekce zvolila.

Proměna sociálního opatření

Nové bydlení pro lidi se zdravotním postižením nebo obyvatele domovů pro seniory. Olomoucký kraj plánuje proměnu 7 svých sociálních zařízení. Část lidí by se díky tomu mohla přestěhovat ze starých pobytových zařízení do bytů ve městech a obcích. Celková investice se má pohybovat mezi 2-3 mld. Kč.

Spor o kácení v Jeseníkách

Ekologové kritizují postup ochránců přírody proti kůrovci v Jeseníkách. Tamní Správa CHKO vydala výjimky, které umožňují kácení napadených stromů v nejcennějších lokalitách národních přírodních rezervací. Vedení CHKO tvrdí, že ochranu přírody v maximální míře zohlednilo.

Krokodýl nalezen

Krokodýl, který o víkendu utekl svému majiteli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, se našel. Ukrýval se ve sklepě domu, kde majitel žije, a to v místnosti, která se běžně nepoužívá. Po zvířeti pátrali 2 dny policisté, ti také případ dál šetří. Muž zhruba metrového krokodýla čelnatého koupil před 4 lety od chovatele z Olomouckého kraje. Veterinární správě ale nenahlásil, že plaza chová. Hrozí mu za to
až milionová pokuta.

Přísnější tresty v kauze Kadamo

Přísnější tresty za údajné praní špinavých peněz. Předseda představenstva ostravské firmy Kadamo
Tomáš Doležal má jít do vězení na 10 let. Původně dostal o 2,5 roku méně. Obžalovaný měl u agentury Propag-Storm nakupovat uměle předraženou reklamu, aby platil nižší daně. Rozsudek ostravského krajského soudu není pravomocný.

Znovu hrozí silné bouřky

Živě Petr Drobek, meteorolog.

Zemědělce trápí plevel

Více plevele. Tak to letos vypadá na tuzemských polích. Stěžejní důvody jsou 2,deštivé počasí a méně pesticidů. Směrnice Evropské unie teď některé účinné látky zakazují. Zaplevelená pole se podepisují na úrodě.

Dali v Challagu

Ostravská výstavní síň Chagall vystavuje grafické listy a sochy Salvadora Dalího. Půjčené jsou nejen od soukromých sběratelů. Nechybí ani speciální vydání Božské komedie Danta Alighieriho, kterou slavný surrealista ilustroval.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD