26 minut

30. dubna

Obsah dílu

Turismus v Česku je na vzestupu — Historicky největší železniční zakázka — Nejasnosti kolem pálení čarodějnic — Pálení čarodějnic na Ladronce — Turisté v noci nesmějí do lesů v národním parku České Švýcarsko. — Policie prověřuje zákrok těžkooděnce na Majálesu — Noční zákaz vjezdu do centra Prahy — Požár u Horní Cerekve — Nedostatek zdravotního personálu — V Ústeckém kraji přibývá urgentních příjmů — Umělá inteligence otestuje zdraví krav — Sídliště rozdělené sporem o parkovací dům — Pražské Výstaviště dokončuje rekonstrukci divadla Spirála — Zvoníci pečují o historické zvony

Části dílu

01:06
Turismus v Česku je na vzestupu
  Česko trhá návštěvnické rekordy – roste počet ubytovaných turistů. A letošní letní sezóna má být opět rekordní. Důvod k radosti ovšem zatím podle CzechTourismu není. Stále totiž chybí stovky tisíc turistů ze zahraničí.
  03:33
  Historicky největší železniční zakázka
   Praha a Středočeský kraj chystají zhruba šedesátimiliardový tendr na nového vlakového dopravce. Obsluhovat má od roku 2029 hlavní příměstské linky. Součástí soutěže bude i nákup nových vlaků včetně jejich údržby.
   05:49
   Nejasnosti kolem pálení čarodějnic
    Meteorologové varují před nebezpečím vzniku požárů. V rizikových krajích tak platí zákaz rozdělávání ohňů. Například středočeští hasiči včera zakázali i pálení čarodějnic. Hejtmanství pak jejich výklad upřesnilo. Nařízení se týká míst ve vzdálenosti menší než 50 metrů od lesa nebo souvislého trávníku.
    07:58
    Pálení čarodějnic na Ladronce
     Už tradičně se čarodějnice budou pálit před osmou hodinou také v Praze na Ladronce. Přípravy i program tam letos ovlivnil zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v metropoli
     09:31
     Turisté v noci nesmějí do lesů v národním parku České Švýcarsko.
      Jako na jediném místě v Česku tady automaticky začínají platit omezení, pokud meteorologové varují před zvýšeným rizikem vzniku požáru. Je to reakce na předloňský rozsáhlý požár, který v Českém Švýcarsku poničil přes jeden tisíc hektarů lesa.
      11:30
      Policie prověřuje zákrok těžkooděnce na Majálesu
       Zákrok těžkooděnce na koni při sobotním festivalu Majáles v Praze, který jste právě viděli, prověřuje policie. Ta na akci zasahovala kvůli potyčkám účastníků s pořadateli, kteří přestali vracet zálohy na kelímky. Odbor vnitřní kontroly vyhodnocuje přiměřenost úderu obuškem v situaci, kdy lidé na policistu vulgárně pokřikovali a tahali za uzdu jeho koně.
       12:04
       Noční zákaz vjezdu do centra Prahy
        Obyvatelé Prahy 1 se můžou vyjádřit k chystanému nočnímu zákazu vjezdu do části Starého Města. Radnice umístila do ulic dopravní značky už loni v listopadu, hlavní město ale zákaz ihned zrušilo. Současný návrh vznikl podle radního Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly po dohodě s vedením metropole. Platit by mohl od léta.
        12:27
        Požár u Horní Cerekve
         13 hasičských jednotek a také vrtulník s vodním vakem zasahují u Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Podle starosty města pracovali v blízkosti lesa dělníci na železniční trati a svařovali tam. Oheň se už rozšířil i na plochu lesa, která byla osázená teprve nedávno.
         12:52
         Nedostatek zdravotního personálu
          V nemocnicích a ambulancích chybí až 4 000 sester. Kromě nich ale třeba i zdravotničtí záchranáři nebo radiologičtí asistenti. Některé nemocnice se proto snaží budoucí zaměstnance nalákat už při studiu, a to formou různých stipendií. Zájem ale většinou není tak velký, jaký by nemocnice potřebovaly.
          14:56
          V Ústeckém kraji přibývá urgentních příjmů
           Krajská zdravotní, největší poskytovatel lékařské péče v Ústeckém kraji, otevírá dva nové urgentní příjmy — v Chomutově a v Děčíně. Urgenty by měly urychlit příjem pacientů s akutními obtížemi. Podle lékařů na ně často ale míří i lidé kvůli banálním zákrokům.
           16:51
           Umělá inteligence otestuje zdraví krav
            Rezistence na antibiotika se nezvyšuje jen u lidí ale také u zvířat. Upozorňuje veterinární správa. Někteří farmáři se tomu snaží předejít speciálními testy mléka. Jsou ale časově náročné. Složitější v době, kdy pracovníci v zemědělství už tak chybí. Pomoct by mohla umělá inteligence.
            18:54
            Sídliště rozdělené sporem o parkovací dům
             Vleklé debaty o výstavbě parkovacího domu na sídlišti Máj. Radnice chce jeho vybudováním ulevit téměř pětadvaceti tisícům tamních obyvatel. Někteří z nich denně hledají volné místo i několik desítek minut. Opozice ale nesouhlasí se změnou územního plánu a vadí jí poloha parkovacího domu.
             21:10
             Pražské Výstaviště dokončuje rekonstrukci divadla Spirála
              To by se mělo na podzim více než po dvaceti letech znovu otevřít, a to jako multižánrový prostor. Scéna byla mimo provoz od roku 2002, kdy ji zasáhly povodně. Program, který divadlo na první den provozu tedy 3. října chystá, představili organizátoři už dnes.
              23:02
              Zvoníci pečují o historické zvony
               Čeští a moravští zvoníci pečují o zvony mimořádné historické hodnoty. Dnes měli sraz v Holicích na Pardubicku.
               Přehrát celé video
               Stopáž26 minut
               Další díl
               2. května

               Přehled dílů

                
               Stopáž26 minut

               19. června

               Kontrolní den na stavbě D35 — Výjezdní zasedání vlády v Havlíčkově Brodě — Firma Onsemi chce v Česku investovat 46 miliard korun — Rozsudek ve fotbalové kauze — Buben na fotbale zase může znít — Napadení lidí na čerpací stanici v Praze 7 — Zastávky jen na znamení už za 10 dní — Výluka tramvají v centru Prahy — Petr Pavel na návštěvě Ústeckého kraje — Nová spotřební daň na slazené nápoje — Za 9 dní začne 58. ročník KVIFF — Křišťálové glóby pro KVIFF budou menší — Vodní záchranáři a prevence na vodě — Statečná seniorka zahnala lupiče — Rekordní úlovek — Oprava střechy vyšehradské baziliky — Oslavy výročí vzniku FOK

               19. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž25 minut

               18. června

               První zápas národního týmu na fotbalovém euru — Fanoušci z celého Česka zamířili do Lipska — Kontroly na česko-německé hranici — Program evropského šampionátu — Bubny na hřišti SK Studenec — Speciální kamery proti vjezdu kamionů — Výcvik v Libavé pokračuje — Stavba průtahu Železnou Rudou nabírá zpoždění — Otrava houbami na Písecku — Oprava mostu oblíbeného u filmařů — Odsouzení ve Stráži pod Ralskem dostali vysvědčení — Lidé bez domova obtěžují na kolonádách — Pasti na asijské sršně — Nová přírodní památka na Mostecku — Oplocená Sněžka — Buskers fest v Českých Budějovicích

               18. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               17. června

               Výukové centrum na železnici — Vyšetřování nehody vlaků v Pardubicích — Pozdní vyplácení příspěvků na bydlení — Solární elektrárna u Mirovic na Písecku — Jedna oběť po výbuchu munice — Řidiči mohou využívat nových 17 km dálnice D4 — Pod budoucí D35 ležela nejdelší evropská mohyla — Kvalita přírodních vod před tropickými dny — Začaly kontroly koupališť — Zdržení narovnání serpentin u Bečova — Přestavba kruhového objezdu pod ústeckou Větruší — Zapojení studentů ve strakonické nemocnici — Otrava muchomůrkou tygrovanou na jihu Čech — Příprava na olympiádu dětí v Českých Budějovicích — Liberecký kraj chce koupit hotel na Ještědu

               17. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž25 minut

               14. června

               Práce na modernizaci trati kladenské části rychlodráhy železničáři po dvou letech dokončují — Jak už zaznělo, budovaná trať má propojit centrum Prahy s letištěm Václava Havla — V Brandýse nad Labem hoří skladovací hala. Hasiči vyhlásili 3.stupeň požárního poplachu ze čtyř. — Výbuch skladu pyrotechniky — Modrý stan před Strakovou akademií, který aktivisté označují za petiční stánek, už má nové místo. — Policisté našli mrtvou osmapadesátiletou ženu, po které pátrali v souvislosti s požárem bytu v Klatovech. — V centru Prahy dnes policie zadržela muže, po kterém vyhlásila v několika zemích pátrání německá policie. — Spory o pravidla pro předzahrádky — Místo chátrající vodárny u řeky Otavy turistický kemp — Obyvatelé Chrášťan u Prahy dnes v referendu rozhodují, jestli má zastupitelstvo a starosta podniknout kroky proti provozování hazardu v obci. — Stavební práce prodloužily letní prázdniny žákům dvou libereckých škol. — Školní rok končí i pro učně v rýnovické věznici. — Rekonstrukce muzea uranového dolu — Německo zavádí důkladnější kontroly na hranicích s Českem. Spolková republika je zpřísnila kvůli fotbalovému mistrovství Evropy, které dnes začíná. — Olympijské hry v Paříži bude v Česku doprovázet olympijský festival. — Udržitelný festival — Na Šumavě začaly společné hlídky strážců národního parku a policistů na elektrokolech. — Péče o nové tůně a stromřadí na Broumovsku

               14. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               13. června

               Dodávka vrtulníků pro armádu je kompletní — Armádní ukázky na havlíčkobrodském letišti — Policie zadržela aktivisty — 3 lidi a 1 firmu policie obvinila z obecného ohrožení v souvislosti s požárem Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy. — Po třech letech se do Hradce Králové vrátily sdílené elektrokoloběžky — Nákup nemovitostí ve vyloučených lokalitách — Karlovy Vary mají první vážné zájemce o provozování Zámeckých lázní — Budoucnost Trojzemí — Vodovod ve Václavicích — Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice opravila budovu plicní kliniky — Obavy z nové střelnice v Táboře — Po pěti letech restaurátoři dokončili obnovu první z pyramid v kutnohorské kostnici. — Lipno bude znovu hostit speciální sportovní akci. Několik dní po letní olympiádě se tam uskuteční 13.ročník Lipno Sport Festivalu. — Stolní hry místo mobilů — Lamy alpaka jako terapie pro seniory

               13. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž25 minut

               12. června

               Dostupnost bydlení v Praze se opět zhoršila — Nová bytová čtvrť by měla vzniknout i na pozemcích letiště v pražských Letňanech — Oproti tomu nad kolejištěm pražského hlavního nádraží se zřejmě stavět bude. Vedení hlavního města tam změnu územního plánu schválilo. — Zmírnění pravidel pro výstavbu ve městech — Kvůli vyšší dani z nemovitosti se řada lidí začala zbavovat rekreačních chalup — Pražská technická správa komunikací udělala stavební zábor kolem petičního stánku před úřadem vlády — Problémy s digitalizací technických průkazů — Dálnici D7 zablokovala nehoda kamionu — Hromadná nehoda uzavřela pražský Dejvický a Bubenečský tunel v komplexu Blanka ve směru na Troju — Až dvousetkilometrovou rychlost testují v těchto dnech železničáři na trati mezi Táborem a Olbramovicemi — Právě na zavedení jednotného evropského zabezpečovacího systému na železnici se Česko chystá už 8 let — Problémy s osvětlením stadionu — V Hradci Králové začal festival Rock for People — Nechranická přehrada u Chomutova prochází největší rekonstrukcí od své výstavby v 60.letech minulého století — Zoologická zahrada v Táboře otevřela záchranné centrum pro státem zabavené chladnomilné šelmy jako levharty, pumy nebo tygry usurijské — Záchrana kriticky ohroženého motýla

               12. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               11. června

               Po deseti letech Česko netrápí sucho — Zpoždění sečí kvůli dešťům — Obnova vodovodní infrastruktury — Města a obce přišly o značnou část daní z hazardu — Demolice budovy bývalých jatek v Žatci — Rekonstukce mostu Dr. Edvarda Beneše — Odstranění poškozeného vagonu RegioJet — Dotace na nové nájemní byty pro obce — Ekologická recyklace spotřebičů — Písek se chystá energeticky využívat odpad — Screening sluchu u pětiletých dětí — Ve Starém Vestci na Nymbursku hořela ubytovna — Plný stav policistů na Děčínsku — Zítra začne festival Rock for People

               11. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž25 minut

               10. června

               Autobusové zastávky pouze na znamení — Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO — Výsledky referend — Odklízení poškozeného vagónu RegioJet — Požár v historickém centru Prahy — Dostavba dálnice D4 — Těžká technika demoluje most v Semilech — Vlaky jezdí podle nového řádu — Pokles nezaměstnanosti — 82 let od vypálení Lidic — Frýdlant sníží daň z nemovitosti — Českým nemocnicím stále scházejí dárci krve — Poslední zápas před ME ve fotbale — Tlející dvřevo i v hospodářských lesích — Stovky chemiků napříč NATO cvičí v ČR — 50 milionů pro ústecké filmaře

               10. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               7. června

               Odklízení po vlakovém neštěstí — Obnovení provozu na trati — Mobilní signál na železničních koridorech — Sporný kurhový objezd v Českém Krumlově — Nehoda sanitky na Třebíčsku — Reklamace oprav na D1 u Koberovic — Začaly volby do Evropského parlamentu — Referenda v rámci evropských voleb — Na Ještěd začnou jezdit autobusy — Rekonstrukce liblínské rozhledny — Začín 16. ročník noci kostelů — Nejdek má po deštích špatnou vodu — Zajištění skal a svahů u Vltavy v Boršově — Rytířský řád pro českého mistra skláře

               7. 6. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               6. června

               Železniční neštěstí v Pardubicích — Stav zraněných po srážce vlaků — Zabezpečovací systém na trati — Podobné železniční nehody — Komplikace na železnici kvůli srážce vlaků — Likvidace následků železniční nehody — Reakce na nehodu na sociálních sítích — Přípravy na volby do Evropského parlamentu — Výjimečný trest za vraždu na Svitavsku — Za znásilnění a pokus o vraždu 19 let vězení — V Praze skončila opatření proti velké vodě — Výstraha před bouřkami — Setkání párů z nové řady StarDance

               6. 6. 2024 na ČT1

               Napište nám