Miroslav Ondříček

kameraman

* 4. listopadu 1934

† 28. března 2015

Světoznámý český kameraman, dlouholetý spolupracovník Miloše Formana, držitel dvou nominací na Oscara a několika významných ocenění za přínos českému filmu i světové kinematografii se narodil v Praze do rodiny živnostníka a vyučil se filmovým laborantem. Jeho profesní začátky jsou spojeny s prací v laboratořích Barrandovských ateliérů, kde měl možnost pracovat jako asistent kamery a asistent zpravodajského filmu, což ho přivedlo ke studiu večerní školy filmové tvorby na FAMU. Jako kameraman celovečerních filmů začal pracovat ale až dlouho poté.

Miroslav Ondříček se podílel jako kameraman na čtyřech desítkách celovečerních filmů, z nichž polovinu natočil v zahraničí. Mezi jeho nejslavnější české snímky patří Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko či Drahé tety a já. Světově proslulé jsou pak např. filmy Vlasy, Ragtime i veleúspěšný Amadeus.

Své jméno propůjčil slavný kameraman Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, soukromé vysoké škole se studijními programy týkajícími se audiovizuálního díla a všech navazujících disciplín. Rodinnou filmařskou tradici přebral i jeho syn, režisér a producent David Ondříček.

Odkazy