Míla Myslíková

herečka

* 14. února 1933

† 11. února 2005

Jako svéráznou Kateřinu v romanci Rozmarné léto, přísnou Matyldu v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, důslednou vedoucí Světlušku z filmu Holky z porcelánu, manželku věčného studenta z komedie „Marečku, podejte mi pero!“ či jako starostlivou maminku Štěpána Šafránka v kultovním filmu Jak svět přichází o básníky, i v jeho dalších pokračováních, znají televizní diváci talentovanou, korpulentní a energickou herečku Mílu Myslíkovou.

Narodila se v Třebíči jako Bohumila Myslíková, vystudovala brněnskou JAMU a první divadelní angažmá získala v Divadle bratří Mrštíků. V jedenadvaceti letech debutovala v komedii s Vlastou Burianem Nejlepší člověk.

Ve třiadvaceti letech se Míla Myslíková vdala za svého hereckého kolegu Štěpána Zemánka, avšak manželství dlouho nevydrželo. Přestože neměla Míla o muže nouzi, podruhé se už nevdala a i svou mateřskou roli si plnila pouze jako herečka.

Málokdo ví, že chtěla být od mládí spisovatelkou. Svého snu se držela i po studiu herectví na brněnské JAMU. Zápisky si vedla také během angažmá v divadle Brně, v Kladně a posléze i jako členka hereckého souboru Filmového studia Barrandov.

Její doménou se však staly film a televizní obrazovka. Režiséři ji obsazovali především do rolí rázných manželek nebo laskavých maminek. Pavel Landovský o ní řekl: „Byla to dáma, která vždy věděla, co říká, co dělá, a vždycky to mělo odraz ve skutečnosti.“ Přestože nedostávala hlavní role, dokázala i těm menším vtisknout něco nezapomenutelného.

Do pokračování úspěšných „Básníků“ se už nevrátila. Navázala na svůj sen z mládí a věnovala se psaní. Osud jí nedopřál rodinné zázemí ani děti, přesto pro ně psala pohádky. Věnovala se i další zálibě – cestování, výsledkem byly cestopisy z Finska (knihy Finský maraton a V zemi Kalevově). Jejím posledním počinem byla autobiografie se vzpomínkami na dětství i hereckou kariéru. Vydání se už nedočkala. Zemřela tři dny před 72. narozeninami po druhém ataku mrtvice. Pohřbena je v Polné u Jihlavy.

Odkazy

Fotografie