Někteří lékaři nemuseli vyniknout mimořádným objevem či výkonem, a přesto se zapsali do paměti mnoha lidí… Příběh venkovského lékaře podle zápisků MUDr. Viléma Frenzla, zpracovaných J. Janouškem.
Režie: Anna Procházková. Scénář: Jaroslav Homuta. Hrají: Viktor Preiss, Josef Somr, Jana Boušková, Václav Švorc a další.

Mladý doktor Vencl prochází těžkými začátky. V malém pošumavském městečku a v okolních samotách musí nejdříve překonat nedůvěru místních, kteří ještě dávají přednost léčbě zaříkáváním. Také si musí zvykat na to, že ho v noci na samotě v lese zavedou do chléva, protože zvíře má často větší cenu než člověk. Vítězně bojuje s pány radními, kteří mu z obecní pokladny nechtějí nic dát. Získává důvěru těch nejchudších a postupně se tak zabydlí v srdcích lidí, kteří mu neřeknou jinak než „náš doktor"…

Podnětem k napsání tohoto televizního filmu se staly zápisky MUDr. Viléma Frenzla, jenž působil jako obvodní lékař v Janovicích nad Úhlavou a který zde zemřel 15. 3. 1963. Popsal podrobně strasti a slasti tehdejšího venkovského lékaře. Televizní film natočila v roce 1977 režisérka A. Procházková, která do hlavní role obsadila Viktora Preisse.

Režie: Anna Procházková. Scénář: Jaroslav Homuta. Hrají: Viktor Preiss, Josef Somr, Jana Boušková, Václav Švorc a další.

Napište nám