Ideály bývalých spolužáků z medicíny v praxi: také lékař je jenom člověk
Vizita mezi životem a smrtí aneb Kdo bude léčit doktora Dušku a jeho partu?

Nahlédnutí režiséra Marka Skláře do života mladých lékařů šest let po ukončení fakulty. Archivními záběry ze studentských časů film začíná a současnost jeho aktérů, plnou lidských a profesních nejistot, tak konfrontuje s bezstarostnou dobou večírků a studia.

Protagonisté zde sledují sebe samotné, komentují své tehdejší názory a srovnávají je se svými aktuálními a až nečekaně otevřenými postoji, přičemž někteří lékařský stav opustili anebo z finančních důvodů pracují v zahraničí.

Autorům snímku se podařilo k jeho postavám přiblížit i v hraničních situacích a zachytit je také v momentech nejistoty a nejednoznačných rozhodnutí. K takovým okamžikům patří například vizita, při níž lékaři řeší pravděpodobnost záchrany konkrétního lidského života a kdy se musí rozhodnout v kontextu omezeného množství řešení a času.

Hlavním hrdinou dokumentu je třiatřicetiletý lékař František Duška, který pracuje jako intenzivista na ARO v pražské nemocnici na Vinohradech a přednáší studentům medicíny biochemii. Ovšem jako vášnivý čtenář pro ně třeba také organizuje literárně-situační seminář neboli putování po oblíbených libeňských hospodách Bohumila Hrabala, v nichž spolu s nimi čte fragmenty z Hrabalových knih, které jsou východiskem k přemítání nad nejen Hrabalovým životem a dílem.

Napište nám