Portrét světoznámého plastického chirurga, který provedl vůbec první transplantaci obličeje v USA a proslul i dalšími unikátními operacemi. Režie T. Mojžíš

Uvedení koprodukčního snímku společnosti VIDEO THEO a České televize s názvem „Tváře jsou zrcadla našich životů“ před dvěma lety nastartovalo v České republice vlnu zájmu o Bohdana Pomahače, který se následně stal díky unikátním operacím (tři celkové transplantace obličeje a transplantace horních končetin) významnou světovou kapacitou v oboru plastické chirurgie.

Dokument „Doktor Pomahač“ sleduje další osudy Jamese Makiho. Ten už čtyři roky žije s novým transplantovaným obličejem. Susane Helfgot, manželka prvního dárce obličeje, jediná osoba ve Spojených státech, která není pro společnost anonymní, je velmi otevřená k tématu transplantací z pohledu rozhodování příbuzných zemřelého o dárcovství obličeje. Má významnou roli ve formování názoru veřejnosti na Pomahačovu průkopnickou, v mnoha ohledech (lékařská etika, transplantační postupy atp.) novátorskou práci. Odborníci z amerického i českého prostředí se zase zaměřují na problematiku a otázky vyplývající z medicínských i etických problémů transplantačních programů tohoto typu.

Realizace dokumentu proběhla ve spolupráci s Brighton and Women’s Hospital. Jednačtyřicetiletý český chirurg v této bostonské nemocnici pracuje už šestnáct let a stačil zde uskutečnit řadu dalších unikátních transplantací. Ostravský rodák vystudoval lékařskou fakultu University Palackého v Olomouci. Jeho žena je oční lékařka. V USA se však věnuje dvěma dětem a manželovi, který by bez harmonického rodinného zázemí svou náročnou profesi dělat nemohl.

Prvním pacientem v Pomahačově programu transplantací obličeje byl James Maki. Přišel o část tváře a oslepl po pádu do kolejiště metra, které bylo pod napětím. Úspěšná operace proběhla v dubnu 2009. První úplnou transplantaci obličeje v USA provedl Pomahačův tým v březnu 2011. Příjemcem byl pětadvacetiletý Dallas Wiens, který po úrazu elektrickým proudem přišel o celou tvář i oči. Když slyšel o možnosti transplantace, nevěřil, že se může podařit. Oční nerv se sice nahradit nedá, ale jeho nový obličej má mimiku. Postižení lidé se znovu vracejí k normálu. Je pro ně zázrakem, že mluví, jedí, cítí… Jen o měsíc později, v dubnu 2011 transplantoval pod Pomahačovým vedením tým lékařů celou tvář i Mitchi Hunterovi. Toho při automobilové nehodě rovněž zasáhl elektrický proud. Čtrnáctihodinové operace se účastnilo na 30 lékařů, anesteziologů, sester a dalšího personálu. Odvedli precizní, detailní práci.

Charlu Nasch napadl ochočený šimpanz Travis, který patřil její přítelkyni a Charlu znal. Přišla o obličej a obě ruce. Měla štěstí jen částečně. Její organismus nový obličej přijal, ruce však ne.

Před rokem se uskutečnila další složitá operace. Pětašedesátiletý Američan Richard Mangino přišel následkem otravy krve o všechny končetiny a ruce mu Pomahačův tým nahradil během dvanáctihodinové operace. Dnes má již cit v prstech a ovládá zápěstí.

Týmu doktora Pomahače nejde o to, aby udivoval svět unikátními transplantacemi, ale chce pomáhat pacientům k návratu do běžného života a dále vylepšovat metody, kterými toho lze dosáhnout.

Bohdan Pomahač
plastický chirurg

Bohdan Pomahač

* 8. 3. 1971


Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrDokument