Portrét světoznámého plastického chirurga, který provedl vůbec první transplantaci obličeje v USA a proslul i dalšími unikátními operacemi

Bohdan Pomahač se díky unikátním operacím (tři celkové transplantace obličeje a transplantace horních končetin) stal významnou světovou kapacitou v oboru plastické chirurgie.

Své odvážné lékařské plány zrealizoval v bostonské nemocnici Brigham and Women’s hospital, do níž nastoupil krátce po absolvování Lékařské fakulty Palackého univerzity v Olomouci. Prvním pacientem v Pomahačově programu transplantací obličeje byl James Maki. Přišel o část tváře a oslepl po pádu do kolejiště metra, které bylo pod napětím. Úspěšná operace proběhla v dubnu 2009. První úplnou transplantaci obličeje v USA provedl Pomahačův tým v březnu 2011. Příjemcem byl pětadvacetiletý Dallas Wiens, který po úrazu elektrickým proudem přišel o celou tvář i oči. Když slyšel o možnosti transplantace, nevěřil, že se může podařit. Oční nerv se sice nahradit nedá, ale jeho nový obličej má mimiku. Postižení lidé se znovu vracejí k normálu. Je pro ně zázrakem, že mluví, jedí, cítí… Jen o měsíc později, v dubnu 2011 transplantoval pod Pomahačovým vedením tým lékařů celou tvář i Mitchi Hunterovi. Toho při automobilové nehodě rovněž zasáhl elektrický proud. Čtrnáctihodinové operace se účastnilo na 30 lékařů, anesteziologů, sester a dalšího personálu. Odvedli precizní, detailní práci.

Dokumentární snímek zachycuje Bohdana Pomahače v pracovním nasazení i při konzultacích s pacienty, s nimiž se i roky po úspěšných transplantacích setkává. Neopomíjí však ani jeho soukromý život, jelikož rodině věnuje stejnou pozornost jako své profesi. I přes celosvětové úspěchy zůstává Bohdan Pomahač skromným člověkem s přirozenou autoritou pro jeho okolí. Týmu doktora Pomahače nejde o to, aby udivoval svět unikátními transplantacemi, ale chce pomáhat pacientům k návratu do běžného života a dále vylepšovat metody, kterými toho lze dosáhnout.

Napište nám