Příběh neoblomné vesnické dívky a jejího boje za svobodu v klasickém dramatickém textu bratří Mrštíkových.
Režie a scénář: Antonín Dvořák. Hrají: Jaroslava Obermaierová, Vítězslav Vejražka, Antonie Hegerlíková, Josef Bek a další.
Maryša

Vesnické drama Maryša je bezesporu nejvýznamnějším dílem, jenž vzniklo ze vzájemné spolupráce bratří Mrštíků a patří k vrcholům jejich tvorby. My vám dnes nabízíme tento příběh o dívce, která musela bez lásky, proti svému přesvědčení vstoupit do vnuceného manželství, v roce, kdy si připomínáme 160 let od narození jednoho z bratrů – Aloise.

Maryša, selská dcera (J. Obermaierová), se musí pod nátlakem hrabivých rodičů provdat za bohatého mlynáře (J. Bek), vdovce se třemi dětmi. Ona ale miluje vesnického chasníka Francka (J. Satoranský), který proti Vávrovi nemá žádnou naději. Francek odchází na vojnu a Maryša s Vávrou na katechismus k faráři. Manželství Maryši a Vávry je nešťastné. Svoji chybu poznávají i rodiče, zvláště Lízal (V. Vejražka), který dceři nabízí, aby se vrátila domů. Maryša odmítá a odmítne i návrh Francka, který se vrátil z vojny a prosí ji, aby s ním utekla do Brna. Volí tragické řešení…

Režie a scénář: Antonín Dvořák. Hrají: Jaroslava Obermaierová, Vítězslav Vejražka, Antonie Hegerlíková, Josef Bek a další.

Napište nám