iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 8. 2007
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

21 hlasů
4762
zhlédnutí

Toulavá kamera

Zámek Valtice — České Budějovice — Dobruška — Art centrum E. Schieleho v Českém Krumlově — Katedrála svatého Bartoloměje — Galerie Anderle

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zámek Valtice

  1:10 do playlistu

  Zámek Valtice
  Když pověst jednoho města zastíní to druhé. I tak bychom mohli začít nedělní putování. Valtice totiž dlouho žily ve stínu známější Lednice, a to i přesto, že mají košatou historii a nabízejí spoustu věcí ke koukání. Lichtenštejnové Valtice získaly už ve 14. století a knížecí rodina se zde rozhodla usídlit se. V šestnáctém věku pak byly nahrazeny Mikulovem, kde lichtenštejnští zbudovali barokní skvost – zámek včetně několika koníren pro 150 koní. Darina Horká, kastelánka, nám pak řekne, proč vlastně šlechtický rod žil na svou dobu – dnes bychom asi řekli – progresivně.

 • Muzeum motocyklů v Českých Budějovicích

  5:09 do playlistu

  Muzeum motocyklů v Českých Budějovicích
  A na jihu zůstaneme i poté. Jen Moravu vystřídají Čechy. Kašna se Samsonem, Černá věž, Masné krámy – a víc už bychom snad ani nemuseli říkat. Vítejte v Českých Budějovicích. Dnes ale trochu jinak, než je znáte. Ani mnozí místní nevědí, že Budějce se můžou pochlubit i motorkami. A díky sběrateli Petru Hošťálkovi se i my projdeme Jihočeským motocyklovým muzeem – a nenechte se zmást, výlet nemusí být jen mužskou záležitostí.

 • Dobruška

  8:53 do playlistu

  Dobruška
  V roce 1995 objevili v Dobrušce mikvi. Tak se židovsky označuje rituální očistná lázeň, která byla nutná jak pro muže, tak i ženy. V době holokaustu byly zničeny, rabínský dům na dobrušském židovském náměstí však jednu takovou mikvi zachoval. V domě teď sídlí Židovské muzeum a ve městě samém je už od roku 1675 i židovský hřbitov, na kterém je pochován i vojenský lékař Filip Agulár – výrazná postava dobrušské židovské obce.

 • Art centrum E. Schieleho v Českém Krumlově

  12:49 do playlistu

  Art centrum E. Schieleho v Českém Krumlově
  Do Českého Krumlova, jednoho z nejčastějších cílů turistů, jsme se vydali proto, že v Art Centru Egona Schieleho jsou k vidění jeho olejomalby i akty, které ztvárnil. Nedostudovaný sedmnáctiletý Schiele se nechal záhy inspirovat v Gustavu Klimtovi a jeho secesním umění. V Rakousku si vysloužil nálepku pornografa a byl kvůli svému přístupu k umění i vězněn. Šťastný nebo nešťastný život? Odpoví nám možná průvodkyně muzeem paní Jirmusová.

 • Katedrála svatého Bartoloměje

  16:31 do playlistu

  Katedrála svatého Bartoloměje
  Historickému centru západočeské Plzně vévodí katedrála svatého Bartoloměje. Se stavbou postavenou z pískovcových kvádrů začali němečtí rytíři v roce 1340 a dokončena byla ve století patnáctém. Na jeho vzniku má lví podíl i dvorní stavitel krále Vladislava Hans Špíz – je portrétován přímo na fasádě a jde o nejstarší autoportrét stavitele v západních Čechách. A k vidění tu budou i jiná nej... to jedno se bude týkat i výšky věže katedrály. Zajímavá a zachovalá stavba, a přitom moc nechybělo a nemusela být.

 • Galerie Anderle

  20:16 do playlistu

  Galerie Anderle
  Kousek pod Pražským hradem nedaleko stanice metra Hradčanská našel své útočiště grafik Jiří Anderle. V Pelléově vile rozmístil 230 plastik z černého světadílu, z Afriky. Každá z nich má své konkrétní poslání nebo se jí používalo při nejrůznějších rituálech. Sám Anderle studuje etnické umění už od 60. let, rozumí mu a hodně za ním cestoval i po světě. Možná i proto, že africké umění mělo vliv i na to evropské.

 • Soutěž

  24:21 do playlistu

  Soutěž
  Grafit se poblíž Českého Krumlova těžil už v dávné historii. Archeologické nálezy potvrzují dobu před dvěma tisíci lety. V okolí města se průmyslová těžba grafitu rozjela v roce 1820. Netěžilo se jen povrchově, ale začalo se pronikat štolami do nitra země. Vlastně docela nedávno tu otevřeli zatím poslední důl, bylo to v roce 1975.

Přehrát vše