iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 7. 2007
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

16 hlasů
5555
zhlédnutí

Toulavá kamera

Hradiště Budeč — Domažlický ponocný — Písek Pohádková chalupa na Šumavě — Vysoké Chvojno — Zámek Libochovice

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hradiště Budeč

  1:21 do playlistu

  Hradiště Budeč
  Severozápadním směrem kousek za pražským Suchdolem jsme zamířili v nedělním toulání. Místo mezi Zákolanským a Týneckým potokem si totiž vybrali naši předkové už v době střední doby bronzové a sami Slované si pak tady začali budovat své prostorné hradiště. Místu se říká Budeč a Budečská je i nejedna ulice v Česku. Nejvýznamnější období Budče spadá k první třetině 10. století, kdy vládli Spytihněv, Vratislav a Václav. Průvodkyní nám bude archeoložka Andrea Bartošková.

 • Domažlický ponocný

  5:18 do playlistu

  Domažlický ponocný
  Pak se přesuneme do Domažlic. Důvod byl prostý: narazili jsme tady totiž na člověka, který kdysi před pár staletími patřil do každého města či vesnice. Dohlížel totiž na to, aby v potemnělých ulicích byl klid a pořádek, a oznamoval do okolí kolikže je hodin. Říkalo se mu ponocný, a věřte, že v Domažlicích tradici ponocného obnovili – a to hlavně kvůli turistům. Pojďte se podívat, jak taková služba vypadala a vlastně vypadá, nebo jak taková rodina ponocného bydlela.

 • Písek

  8:56 do playlistu

  Písek
  Heydukův památník v Písku byl naším dalším cílem. Adolf Heyduk, jeden z májovců, patřil k těm, kteří psali a psali a psali. Publikoval i Ruchu nebo Lumíru. Narodil se sice ve východních Čechách, ale zůstal věrný Písku. Oženil se tady. Manželka byla jeho žačkou a 25letý věkový rozdíl prošel i krizemi. Asi tou největší bylo to, když Heydukovým zemřely obě dcerky. Tehdy jim pomohl i jejich dlouholetý přítel Jan Neruda. A jak si vlastně Heydukovi žili – i o tom se bude mluvit.

 • Pohádková chalupa na Šumavě

  12:25 do playlistu

  Pohádková chalupa na Šumavě
  Víte, že kousek od Klatov si scházejí v malé obci Mlázovy milovníci pohádek a obdivovatelé všech těch tajuplných pohádkových postav: skřítků, vil i strašidel. Dobrý nápad se pomohlo zrealizovat, postavičky ožívají a v krásné šumavské přírodě si nacházejí své zájemce. Samozřejmě hlavně u těch nejmenších – navštívit je už přišly tisíce.

 • Vysoké Chvojno

  15:41 do playlistu

  Vysoké Chvojno
  Kopec zvaný Homole najdete u Chvojenského polesí. Když se sem vypravíte, určitě nemůže přehlídnout jednu z nejstarších přírodních rezervací u nás. První zmínky pocházejí už z konce 19. století a jde o přírodní rezervaci Buky. Mohutné buky dnes najdete v tzv. oplocenkách. Staré, většinou už duté stromy – ideální místo pro hnízdění mnoha druhů ptáků. Nejstarší velikáni se soukají od země k nebi až 40 metrů.

 • Zámek Libochovice

  19:20 do playlistu

  Zámek Libochovice
  Český vědec Jan Evangelista Purkyně se narodil na zámku v Libochovicích u Lovosic. K rozlehlému zámeckému areálu patří 25hektarový nádherný park s květinovými záhony, palmové listí a zámečtí pyšní pávi. Zámeckou lahůdkou jsou prostřené stoly z různých historických období a spolu s nimi i tomu odpovídající nádobí a nebo i koberce – jeden z nich má svůj ornament pootočený o 180 stupňů. Dozvíte se proč.

 • Soutěž

  23:25 do playlistu

  Soutěž
  V Napajedlech najdeme jeden z našich nejslavnějších hřebčínů. Tedy jen pár historických dat. Hřebčín oficiálně vznikl v roce 1886, ale dva roky před tím se sem přiženil příslušník vlivné vídeňské rodiny Aristide Baltazzi. Byl velkým milovníkem koní i znalcem chovu a právě on plnokrevný hřebčín založil. Záhy nakoupil do chovu vítěze nejslavnějších dostihů. Všichni plemeníci, kteří přinesli hřebčínu slávu, odpočívají na zdejším koňském hřbitově. A ještě jedna zajímavost. Na místní dražby koní sem jezdíval přímo rychlík z Vídně.

Přehrát vše