Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Vodní hrad Lipý

Vodní hrad Lipý Šlechtický rod Ronovců měl velké plány a na to, aby je mohl naplnit, potřeboval rozšířit své území. Vybral si ostrov u řeky Ploučnice, kde vystavěl původně dřevěnou tvrz. Po té už není ani vidu, zatímco strategický strážní bod, který na jejím místě stojí dnes, navštěvují návštěvníci i turisti. Jde totiž o výstavní sídlo šlechty, kterým je Vodní hrad Lipý v České Lípě. Rekonstrukce hradu ze 13. století se zdařila, a tak stavba, o níž mnozí neměli ani ponětí, teď přilákala i naši toulající se kameru.

MapaVodní hrad Lipý
videoVodní hrad Lipý
...
video video

Vodní hrad Lipý

Historické kočárky

Historické kočárky Sběratelé kočárků – manželé Šormovi představují svou ojedinělou výstavu v Muzeu Chodska v Domažlicích. dvacetiletá početná sbírka je jejich celoživotním koníčkem i osudem. Když se totiž takový rozvkrlaný poničený kočárek umí opravit, když se hezky ošetří a když mu vdechnete nový život, pak z vraku se může vyklubat jedinečný obdivuhodný funkční skvost. Kočárky se dřív dělaly hlavně z vrbového proutí a výstava odráží jejich proměnu od roku 1880 do konce války v roce 1945.

MapaHistorické kočárky
videoVýstava kočárků
...
video video

Výstava kočárků

Stárkov

Stárkov Stárkov – možná ani netušíte, kde ho hledat. Malé městečko v broumovském výběžku se sedmi sty obyvateli se ale má čím pochlubit. V jeho lokalitě totiž leží třeba nejstarší roubená fara ve východních Čechách. Na co jsou ale místní obzvlášť pyšní, je Smolná kniha. Čtení o čtyřech desítkách hrdelních soudů a o životě kata a jeho rodiny prázdninově moc nevypadá a ani není. Přidá-li se k tomu ještě pověst o dřevorubci, kterého napadl medvěd, pak by se jeden mohl začít i bát. Záchranu či snad spíš ochranu najdeme na Křížové cestě – drobná, ale nejcennější a nejhodnotnější sakrální stavba v okolí.

MapaStárkov
videoStárkov
...
video video

Stárkov

Voraři

Voraři Vory sloužily k nakládaní snad všeho: od slepic až po velké trámy. Všechno to, co se dalo ve městě prodat, se jimi dalo převézt. Po řece Otavě se vory plavily taky. A není to zas tak dávno. Protože ale voraři, hovořící svým nezaměnitelným vorařským slangem, museli řeku důkladně znát, vznikla unikátní mapa. Je dlouhá jednačtyřicet metrů a škoda jen, že v ní nejsou zakreslena místa, kde se dařilo otavským perlorodkám. Náš vodní výlet odstartujeme ve Střelských Hošticích na pomezí jižních a západních Čech.

MapaVoraři
videoHistorie vorařství
...
video video

Historie vorařství

Tišnov

Tišnov Tišnov – malá obec je jakousi vstupní branou Českomoravské vrchoviny. Když obec – tak radnice. Tu tišnovští mají taky. A to díky tomu, že v 19. století jeden nepoctivý duchovní okradl své ovečky o velké obolus. Byt zatčen a jako trest následoval pak i verdikt, že škodu musí uhradit. Za utržené peníze si pak místní zbudovali právě radnici. Uvidíte ale nejen ji, ale třeba i nejužší moravskou uličku.

MapaTišnov
videoTišnov
...
video video

Tišnov

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod Havlíčkův, dřív Německý Brod. Tak nás to učívali ve škole. Původně to byl ale jen Brod. A to původně – to bylo někdy ve 13. století, kdy Smil z Lichtenburka z brodu nad mělčinou začal budovat město. Velký rival Přemysla Otakara II. byl úspěšný – záměr se vydařil a osada se dokonce jmenovala Smilův Brod. Protože v blízkém okolí se už tehdy dařilo úspěšně těžit stříbro v nedaleké Jihlavě, stal se i ze Smilova Brodu významný těžařský konkurent. Na tamním náměstí pak narazíte na časomíru s kostrou zrádce Hnáta – ale proč zrádcem a proč došlo k potyčce – to vše v dalším nedělním toulání.

MapaHavlíčkův Brod
videoHavlíčkův Brod
...
video video

Havlíčkův Brod

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3