26 minut

29. července 2007

Část: Vysoké Chvojno

Obsah dílu

Hradiště Budeč — Domažlický ponocný — Písek Pohádková chalupa na Šumavě — Vysoké Chvojno — Zámek Libochovice

Části dílu

01:21
Hradiště Budeč
  Severozápadním směrem kousek za pražským Suchdolem jsme zamířili v nedělním toulání. Místo mezi Zákolanským a Týneckým potokem si totiž vybrali naši předkové už v době střední doby bronzové a sami Slované si pak tady začali budovat své prostorné hradiště. Místu se říká Budeč a Budečská je i nejedna ulice v Česku. Nejvýznamnější období Budče spadá k první třetině 10. století, kdy vládli Spytihněv, Vratislav a Václav. Průvodkyní nám bude archeoložka Andrea Bartošková.
  05:18
  Domažlický ponocný
   Pak se přesuneme do Domažlic. Důvod byl prostý: narazili jsme tady totiž na člověka, který kdysi před pár staletími patřil do každého města či vesnice. Dohlížel totiž na to, aby v potemnělých ulicích byl klid a pořádek, a oznamoval do okolí kolikže je hodin. Říkalo se mu ponocný, a věřte, že v Domažlicích tradici ponocného obnovili – a to hlavně kvůli turistům. Pojďte se podívat, jak taková služba vypadala a vlastně vypadá, nebo jak taková rodina ponocného bydlela.
   08:56
   Písek
    Heydukův památník v Písku byl naším dalším cílem. Adolf Heyduk, jeden z májovců, patřil k těm, kteří psali a psali a psali. Publikoval i Ruchu nebo Lumíru. Narodil se sice ve východních Čechách, ale zůstal věrný Písku. Oženil se tady. Manželka byla jeho žačkou a 25letý věkový rozdíl prošel i krizemi. Asi tou největší bylo to, když Heydukovým zemřely obě dcerky. Tehdy jim pomohl i jejich dlouholetý přítel Jan Neruda. A jak si vlastně Heydukovi žili – i o tom se bude mluvit.
    12:25
    Pohádková chalupa na Šumavě
     Víte, že kousek od Klatov si scházejí v malé obci Mlázovy milovníci pohádek a obdivovatelé všech těch tajuplných pohádkových postav: skřítků, vil i strašidel. Dobrý nápad se pomohlo zrealizovat, postavičky ožívají a v krásné šumavské přírodě si nacházejí své zájemce. Samozřejmě hlavně u těch nejmenších – navštívit je už přišly tisíce.
     15:41
     Vysoké Chvojno
      Kopec zvaný Homole najdete u Chvojenského polesí. Když se sem vypravíte, určitě nemůže přehlídnout jednu z nejstarších přírodních rezervací u nás. První zmínky pocházejí už z konce 19. století a jde o přírodní rezervaci Buky. Mohutné buky dnes najdete v tzv. oplocenkách. Staré, většinou už duté stromy – ideální místo pro hnízdění mnoha druhů ptáků. Nejstarší velikáni se soukají od země k nebi až 40 metrů.
      19:20
      Zámek Libochovice
       Český vědec Jan Evangelista Purkyně se narodil na zámku v Libochovicích u Lovosic. K rozlehlému zámeckému areálu patří 25hektarový nádherný park s květinovými záhony, palmové listí a zámečtí pyšní pávi. Zámeckou lahůdkou jsou prostřené stoly z různých historických období a spolu s nimi i tomu odpovídající nádobí a nebo i koberce – jeden z nich má svůj ornament pootočený o 180 stupňů. Dozvíte se proč.
       23:25
       Soutěž
        V Napajedlech najdeme jeden z našich nejslavnějších hřebčínů. Tedy jen pár historických dat. Hřebčín oficiálně vznikl v roce 1886, ale dva roky před tím se sem přiženil příslušník vlivné vídeňské rodiny Aristide Baltazzi. Byl velkým milovníkem koní i znalcem chovu a právě on plnokrevný hřebčín založil. Záhy nakoupil do chovu vítěze nejslavnějších dostihů. Všichni plemeníci, kteří přinesli hřebčínu slávu, odpočívají na zdejším koňském hřbitově. A ještě jedna zajímavost. Na místní dražby koní sem jezdíval přímo rychlík z Vídně.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        5. srpna 2007

        Přehled dílů

        1008 dostupných
        Stopáž30 minut

        21. července

        Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

        21. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám